Uit de Practijk Wenken, Dragen en antmoorden op gebied nan militair strafrecbt. Goedverkoopen en goedopkoopen. VraagIn de art. 332 t/m 335 van het vervallen strafwetboek Eur. (art. 334 t/m 337 strafwetboek inlanders) waren straffen be dreigd tegen het koopen, in pand of bewaring nemen, of ontvangen onder welken titel ook, van zaken behoorende tot de kleeding, uitrusting of wapening van militairen. Hierdoor konden de op- koopers van militaire goederen, dus de trawanten der goedverkoopers, voor den strafrechter komen. In het nieuwe wetboek voor strafrecht voor N. I. (bewerkt door Mr. E. M L. Engelbrecht) zoek ik te vergeefs naar soortgelijke strafbepalingen, Niet goed gezocht? S. P. Kap. der Inf. Antwoord: Niet goed gezocht! Zie art. 517, waar staat: „Met hechtenis van ten hoogste ééne maand of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft: 1. hij, die van een krijgsman beneden den rang van officier goederen behoorende tot de kleeding, uitrusting of wapening koopt, inruilt, als geschenk aanneemt, in pand, gebruik of bewaring neemt, of zoodanige goederen voor een krijgsman beneden den rang van officier verkoopt, ruilt, ten geschenke, in pand, gebruik of bewaring geeft, zonder vergunning door of van wege den bevelvoerenden officier afgegeven; 2. de koopman, die, eene gewoonte makende van het koopen van zoodanige goederen, de bij algemeene verordening gegeven voor schriften omtrent het daarvan te houden register niet naleeft. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen 2 jaren zijn verloopen, sedert eene vroegere veroordeeling van den schul dige wegens een dezer overtredingen onherroepelijk is geworden, kunnen de straffen worden verdubbeld". De memorie van toelichting behelst slechts de mededeeling dat bovenstaand artikel gelijkluidend is met artikel 439 der Nederlandsche strafwet, doch dat de daarin voorkomende woorden „algemeene maatregel van inwendig bestuur" hier vervangen worden door de woorden „algemeene verordening". 218

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 92