tot de conclusie gebracht, dat de Amerikanen per jaar 6 millioen ton scheepsruimte van stapel moeten laten loopen, als zij 1 millioen man willen transporteeren en onderhouden, dat wil zeggen, dat zij driemaal zooveel moeten bouwen als Engeland in zijn beste vredes jaren De vermeerdering van onze scheepsruimte is tot dusverre bij de verwachtingen ten achter gebleven. In Februari hoopten wij, de Ame- rikaansche scheepsruimte bij de onze te kunnen voegen, wat echter met het oog op de behoeften van Amerika onmogelijk bleek. Wij hebben dus meer nieuwe schepen noodig, dan men had gedacht, en daarbij zijn we thans hard op weg, er minder te krijgen. Java Bode van 20 Febr. 1918. Een merkwaardig staaltje. Gedurende een inspectie door mij over eenige brigades gebeurde het, dat een Inlandsch iuselier tot twee malen toe in plaats van rechtsomkeert linksomkeert maakte op mijn commando. Dit weinig merkwaardig feit memoreer ik, daar het mijn bijzondere aandacht op dien soldaat deed vestigen, welke deze zooals straks nader blij ken zal ten volle verdiende. Al spoedig vernam ik, dat hij buitenge woon slecht zijn dienst deed, wat echter uitsluitend aan onkunde moest worden geweten. Hem afvragende, wat hiervan de reden was, deelde hij mij mede, dat hij lang in het hospitaal was verpleegd en bovendien in de gevangenis had gezeten. Teruggekeerd op het bureau nam ik inzage van 's mans extract-strafhoek (ik was waar nemend compagniescommandant), welk merkwaardig stuk hieronder volgt. 2112—1914 te Malang nieuw aangenomen. 14de Bataljon Infanterie 2de Compagnie. Den 5den januari overgenomen van het 3de Depot-Bataljon. Banjoe-Biroe, enz. 7de Bataljon en Subsistenten Compagnie. Den 3den Februari overgenomen van het 14de Bataljon In fanterie. Magelang, enz. 14de Bataljon Infanterie 2de Compagnie. Den 28stm Februari 1915 overgenomen van het 7de Bat. Infie. 221

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 95