satie over te gaan in den geest van de Neder- landsche. 4. Het vermoedelijk tactisch gebruik der Vestin gartillerie in Indië laat het navolgen der Ned. beginselen niet toe. 5. Er zal door de Ind. Vest. Art. niet gevuurd worden op schriftelijke, maar als regel op voorloopige vuurbevelen en dat gaat wel vlug. Ziehier de voornaamste tegenwerpingen. Laat men eerst voor een oogenblik veronderstellen, dat ik hierop niets te zeggen had, dan nog zou mijne redeneering als volgt luiden: Er wordt toegegeven: a dat vestingartillerie moet vuren, b. dat er plaatsen in het terrein zijn te vinden, vanwaar zicht op de te verwachten doelen is te verkrijgen, c. er zijn officieren, hoewel weinig. Maar deze drie factoren tezamen doen mij ook dan den eisch vasthouden, dat de vuurleiding geschieden moet van af de punten, waar die doelen te zien zijn, door de personen, die het meeste tactische inzicht bezitten. Iedere andere werkwijze moet er naar mijne meening toe leiden, dat uit het strijdmiddel Vestingartillerie niet gehaald wordt, wat er uit te halen is. Dan moeten dus die weinige officieren gebruikt worden, waar ze het meeste kunnen presteerendus op de plaatsen, waar de doelen te zien zijn en vanwaar ze het vuur kunnen leiden. Onder vuurleiden versta ik dan niet het eenvoudige bepalen van „plus" en „min" of het regelen van SH, maar het beslissen om trent het goed liggen van een uitwerkingsvuur, het samentrekken of verdeelen van het vuur in verband met de breedte der doelen, het strooien, het plotseling verplaatsen van het vuur op een ge wichtiger doel enz. Altemaal zaken, die door een sergeant-peiler of -vuurleider niet kunnen worden overzien en die ook niet uit te maken zijn op een kaart in een G. S. K. op inkomende berichten van onderofficieren in de peilposten. Een ieder moet de juistheid van deze beweringen opval len Laten we nu nagaan, of er werkelijk overwegende bezwaren zijn tegen het aanvaarden der maatregelen, noodig om deze beginselen door te voeren. 168

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 42