Eenige aanteekeningen op bet 17. 17 Onderstaande aanteekeningen werden door schrijver gemaakt bij de bestudeering van het onlangs verschenen nieuwe Velddienstvoor schrift en hoewel in een vorige aflevering van het I. M. T. reeds artikelen over het V. V. voorkwamen der Redactie van dit tijdschrift aangeboden, omdat vermeend werd, dat het gewenscht moet worden geacht het belangrijk voorschrift van alle kanten grondig te be schouwen, waarom meerdere artikelen over hetzelfde onderwerp reden van bestaan kunnen hebben. Meermalen werd in de aanteekeningen volstaan met een vraag, het aan den lezer overlatende zich zelve daarop een antwoord te geven. Hoofdstuk I. Punt 1. Dit punt had zonder bezwaar achterwege kunnen blijven, voor de niet-ingewijden is en blijft die vrij eenvoudige „Ordre de Bataille" terecht een mysterie en met de mededeeling van punt 1 schieten zij niets op; het *oord „regelt" is in dezen zin niet fraai, dan liever: „in de ordre de bataille staat vermeld enz". Punt 3. Dit is een belangrijk beginsel! (zie ook punt 152). Punt 4 (2). Dit is altijd een moeilijke quaestie, die beter wat uitvoeriger besproken ware, dan door het woord „aanwijzingen" geschiedt. Punt 6 (1). Juist, dit diende bij beoordeelingen een van de hoofd zaken (wellicht de hoofdzaak) te zijn. (2). Die moed „kweekt" o. i. geen initiatief, dit laatste is er het logisch gevolg van; onder „d. i." ware nog toe te voegen: „en met de opvattingen van den Chef' fzie punt 6 (3)], immers een ondergeschikte moet van een gelegenheid om initiatief te toonen nooit gebruik maken om handelingen te verrichten, waarvan hij weet, dat de chef er niet mede zou instemmen. 174

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 48