ODcrzïchf Dan Dederlandsche (Moire Tijdschriften. Militaire Spectator 11. Het nummer opent met het artkel „De afsluiting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee" door kapitein L. C. Prey. Schr vermeent, dat de militaire belangen des lands in het aan de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp niet behartigd zijn op eene wijze, welke zonder aan de maatschappelijke, economische en water staatkundige voordeelen te kort te doen, volledig kan worden ge noemd. Hij levert daartoe beschouwingen over de vragen, welke o. m. ook in de memorie van toelichting werden aangevoerd, n. 1. Welke wijzigingen zullen de strategische grondslagen van ons stelsel van landsverdediging ondergaan? Het voornaamste punt, dat hierbij in beschouwing wordt genomen is de invloed van den dijk, welke van Wieringen naar Piaam, ten Zuiden van Harlingen, zal worden aangelegd. 2. Welke wijziging zal in het inundatiewezen onzer voornaamste permanente verdedigingsliniën worden gebracht? Betoog, dat, waar de Zuiderzee van grooten invloed is op de inundatiën, de sluisen bij Wieringen en Piaam in ons blijvend bezit moeten komen. 3. Zal men in militair opzicht door den aanleg van permanente werken (forten e. d.) en door uitbreiding der legersterkte in voldoen de mate kunnen goedmaken de gebreken, die de uitvoering van het plan heeft doen ontstaan, of zal men daardoor, wat in het algemeen de landsverdediging aangaat, naar welke zijde dan ook, sterker komen te staan? In het volgend nummer komt het slot van het artikel. De 1ste Luitenant W. Ridder van Rappard doet in „Mitrailleurs of reservedeelen" een beroep op de Nederlandsche industrie om de handen uit de mouw te steken ten einde te geraken tot den aan= maak van mitrailleuronderdeelen in ons land. In de wijze, waarop hij de vervaardiging der mitrailleuronderdeelen aangeeft, straalt echter een vrijmoedig optimisme door. „Hoe de Intendance heeft gewerkt" van den luit. kol. int. A. W. Ruyter is een betoog om naar aanleiding van het verslag van de Intendance-commissie te wijzen op het ten eenenmale onvoldoend in 224

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 98