Natuurlijk ''zal hij in vele gevallen ingrijpen. Hij zal zelfs z. n. doelen doen loslaten, het vuur op andere concentreeren, tegenaan vallen doen steunen, van stelling doen veranderen enz. enz. Er zal dus genoeg leiding van hem moeten uitgaan, maar de keuze van het doel, de opening van het vuur, zal als regei door der. artillerist geschieden, volgens de hem verstrekte aanwijzingen en bevelen. De eerste vuuropening zal altijd door den A. B. moeten worden bepaald, omdat hij het element der verrassing kan willen inschakelen. Hij kan dus, of het oogenblik van vuuropening aan den artillerist overlaten, of bepalen, dat het vuur eerst op zijn last mag worden geopend. Ook zal de A. B. moeten bepalen, of van te voren tegen be paalde punten kan worden ingeschoten. Hoe nu verder de uitvoering van de opdrachten, de keuze der doelen, de opening, overlegging en verdeeling van het vuur door den artillerist plaats heeft, is op zichzelf interessant genoeg, doch ligt buiten het bestek van dit artikel, dat geschreven is voor in fanteristen. Ik wil thans eindigen met een kleine applicatorische toepassing van het vorenstaande, waarbij ik als voorbeeld neem een verdedigende stelling, zooals ik die onlangs bij een manoeuvre in de omstreken van Tjimahi bijwoonde. Hierbij zal ik aangeven, welke bevelen werden gegeven, welke m. i. hadden moeten worden gegeven. De bevelen enz. worden alleen weergegeven, voor zoover tot een goed begrip noodig is. Zie fig. 3, ook kaartblad VI Pr. Regent schappen 1 50.000. Algemeen denkbeeld. Een van Tjisondari (ruim 16 K. M. Z. van Gadjah 1) in de richting van Tjimahi vooruitgeschoven detachement van een Roode troepen macht is op 4 September in gevecht geweest met een Blauwe afdeeling, welke het de overgang over de Tji Taroem bij Gadjah 1 wilde be letten. Doch tegen het aanbreken van den dag van 5 September gelukte het aan enkele Roode troepenafdeelingen door middel van vlotten bij Moearatjiwidej van oever te verwisselen, waarna Blauw snel in N. richting is teruggetrokken, slechts gevolgd door Roode cavalerie. (Tjimahi is eene belangrijke stapelplaats van Blauwe krijgsvoor raden). 246

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 22