De vakken zullen elkaar met kruisvuur ondersteunen. 5. A 1 !I vd. in bewakingsstelling in de nabijheid en Z. of Z.O. van hp 695 moet onder vuur kunnen nemen kamponguitgang N. van i. van Tjikoeja (D 8), bij T van Tjipatat 1 (D 8), groote weg van af N. uitgang Djati 1 (D 8) in het terrein ten Z van de weg hp 695 - Tjigondewah. Vuuropening op Ioo- nende doelen te bepalen door den B. C. De B. C stond, met den A. B„ op den uitlooper van den G. La- gardar ten N. van het kruithuis. Hoewel wij met een woord van lof mogen spreken over de wijze, waarop de verdediging is gevoerd, en ook het gebruik van de artil lerie goede punten deed opmerken, die men elders meestal mist, meen ik toch, dat aan dat gebruik eenige typische fouten kleven. Het karakter van het gevecht was een gevecht om tijdwinst, met de bedoeling om de stelling tijdig te ontruimen en meer achterwaart- sche stellingen in te nemen, hetgeen ook blijkt uit het inrichten van een fiankstelling op den terugtochtsweg. Het kan dus ook niet anders dan de bedoeling zijn, den vijand zoo lang mogelijk op de groote afstanden tegen te houden, en vooral voor ondernemingen tegen de flanken zeer tijdig uit te wijken. in verband hiermede kan de taak van de artillerie niet anders zijn, dan het bevuren van den vijand in de hoofdaanvalsrichting op de grootste afstanden, tot en met afstanden, waar ook het eigen mitrailleur- en geweervuur groot afwerend vermogen hebben, op welke afstanden tevens het spoedig ontruimen van de stelling kan worden verwacht. Hier was dus geboden het aanwijzen van een betrekkelijk smalle strook aan cie batterij, met last om het vuur op zoo groot mogelijke afstanden te openen. Waar we bij een vasthoudend gevecht al liefst geen grootere sector wenschen dan 60 a 70°, mochten die getallen in dit geval zeker niet overschreden worden. \^at zien wij nu hier gebeuren? De batterij krijgt aangewezen een sector begrensd door de lijnen -o- 695 - Tjikoeja en weg van -o- 695 naar Tjigondewah. Eigenlijk niet eens zoozeer een sector, doch enkele belangrijke punten en een terreinstrook daarin, overigens alle vrijheid latende aan den B. C. 248

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 24