oordeeling Die maatstaf is voor de verschillende hoofdofficiers- rangen aangegeven in de Infanterie-order No. 17, dateerende van November 1911, zooals die order sedert werd gewijzigd bij de Infanterie-order No. 22 van September 1914, en vol gens welke voor den rang van majoor de volgende bijzondere eischen worden gesteld: a. op de hoogte zijn van de tactiek der andere wapens; b. een bataljon zoowel zelfstandig als in brigade-verband goed kunnen aanvoeren; c. bespi ekingen als bedoeld in de voorlaatste alinea van de Algemeene order No. 34 van 1914 (1), kaderoefeningen met de officieren van één korps, en de in genoemde Algemeene order sub 3 aangegeven tactische oefeningen op de kaart (2) behoor lijk kunnen leiden. De sub a. genoemde eisch omvat niet meer dan hetgeen op het officiersexamen wordt gevorderd en het is alleszins te billijken, dat men van den aanstaanden majoor verlangt, dat hij in vakkennis althans op geen lager peil sta dan toen hij officier werd. Om zich op dat peil te handhaven is geen diep gaande studie noodig; raadpleging van de gevechtsvoorschriften voor de andere wapens is daartoe in het algemeen voldoende. De sub b. gestelde eisch, dat de aanstaande bataljonscom mandant zulk een troependeel in het naasthooger organiek verband behoorlijk moet kunnen aanvoeren, spreekt voor zich zelf, aan dien eisch moet uit den aard der zaak iedere majoor voldoen. Geheel anders staat het echter met den eisch betreffende de aanvoering van een zelfstandig optredend bataljon, ten minste, wanneer men onder dit laatste iets anders verstaat dan een bataljon, dat bijv. fungeert als veiligheidsafdeeiing van eenig troepenverband In dit geval blijft het bataljon bij de vervul ling van zijn taak onder de meer of minder diepgaande, recht- (1) N, 1. bespreking (korpsgewijze) van de reglementen en dienstvoor schriften van het eigen wapen, alsmede van de tactische voorschriften van de andere wapens. (2) Deze oefeningen hebben mede korpsgewijze plaats, doch officieren van andere wapens kunnen worden aangewezen om daaraan dee! te nemen. 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 29