zen van de op deze reclames genomen beslissingen staat de Inspecteur bij de opmaking van de eindbeoordeeling geheel vrij tegenover den betrokkene en kan hij in die beoordeeling alle recht laten wedervaren aan de door de verschillende chefs in den loop der jaren gedane uitspraken, door daarbij ook de persoon van den beoordeelaar in aanmerking te nemen. Een op die wijze tot stand gekomen eindbeoordeeling biedt de meeste waarborgen voor een juist oordeel. Nadat op de eventueel ingebrachte reclames een beslissing is genomen, zal deze beoordeeling, v.z.n. gewijzigd overeen komstig die beslissing, worden aangemerkt als definitieve eind beoordeeling, welke dus, zeer bijzondere gevallen uitgezonderd, geen verandering meer ondergaat. Deze conduitelijst zal, be halve de gegevens ter beoordeeling van de geschiktheid voor den rang van majoor, tevens die bevatten, waarop het oordeel over de geschiktheid voor den luitenant-kolonelsrang zal moeten berusten. Immers, gelet op den leeftijd, welken de betrokkene dan heeft bereikt, is het niet aannemelijk, dat zijn karakterei genschappen of het peil van zijne algemeene ontwikkeling nog verandering zal ondergaan. Dus bij het uitbrengen van de eind beoordeeling zal tevens kunnen worden vastgesteld, of de be trokkene al dan niet geschikt wordt geacht voor de betrekking van gewestelijk militairen commandant. En wat de vakkennis betreft, het valt niet te ontkennen, dat, wanneer inderdaad grond zal bestaan voor de verwachting, dat later zal worden voldaan aan de voor den kolonelsrang gestelde eischen, reeds in den kapiteinsrang van eenige bijzon dere bekwaamheid zal moeten blijken, omdat de daarvoor ver- eischte kennis niet zoo maar op elk gewild tijdstip is te vergaren. Derhalve zal de eindbeoordeeling een duidelijke en voor den betrokkene onmiskenbare aanwijzing kunnen bevatten omtrent hetgeen de chefs denken van zijn kansen op het bereiken van den kolonelsrang. Deze aanwijzing zal gegrond moeten zijn op hetgeen is gebleken bij tactsiche oefeningen op de kaart, ka deroefeningen en besprekingen van tactische voorschriften. Uit den aard der zaak zal zij slechts mogen worden gesteld door ter zake tot oordeelen volkomen bevoegden, dus alleen door 261

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 37