de vraag, of die nadeelen niet ruimschoots worden opgewogen door de voordeelen. Het voornaamste, of eigenlijk het eenige bezwaar, dat wij tegen het systeem hoorden aanvoeren, komt hierop neer, dat de korpscommandant daardoor veel te weinig weet omtrent ondergeschikte officieren. Dit nadeel zou vooral op de Buiten bezittingen worden gevoeld, waar het meermalen noodzakelijk kan zijn voor een bepaald commando of een bepaalde opdracht de persoon te kiezen. Afgescheiden nu van de kwestie, of dit bezwaar zich in den loop der jaren inderdaad wel zoo klemmend heeft doen gevoelen, en dus niet als van hoofdzakelijk theo- retischen aard mag worden aangemerkt, schijnt de vraag ge wettigd, of aan dat bezwaar niet op eenvoudige wijze zou kunnen worden tegemoet gekomen. Wat is er bijv. tegen, dat door den Inspecteur aan den be trokken chef een aanwijzing wordt gegeven in den volgenden geest: „het verdient aanbeveling dezen officier vooralsnog niet te bestemmen voor een zelfstandig commando". Een dergelijke aanwijzing kan uiteraard nooit den grondslag of een motief vormen voor een ongunstige aanteekening in de beoordeelings- lijst, welke de tot het uitbrengen van een zelfstandig oordeel verplichte chef t. g. t. zal hebben in te dienen. Wij twijfelen er niet aan, of ook tegen de verwezénlijking van de door ons voorgestane denkbeelden zullen bezwaren kunnen worden aangevoerd. Men vrage zich echter nauwgezet af, of die bezwaren werkelijk aan de practijk zijn ontleend en of zij niet ruimschoots worden opgewogen door de tastbare voordeelen le. dat niet zooals thans (zij het ook ongewild illusiën worden opgewekt of bevorderd, voor welke inderdaad geen grond bestaat; 2e. dat de belanghebbenden zich tijdig kunnen voorbereiden op een toekomst, evenredig aan hunne naar een billijken maatstaf beoordeelde bekwaamheden 3e. een meer geregelde gang van de bevordering. En vooral bedenke men, dat het r.iet alleen nutteloos, maar ook verkeerd is, te zoeken naar een voor allen geldend systeem,. 266 o

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 42