wonder, dat het aantal bedden, oorspronkelijk op 250 gesteld, langzamerhand tot een 1000-tal werd uitgebreid, terwijl boven dien nog aan een 200 behoeftige burgers dagelijks maaltijden werden uitgereikt en de assaineering der omstreken werd ter hand genomen. Cholera- en typhuslijders mochten niet eerder worden ontslagen, dan nadat één tot 3 keeren toe herhaald faecesonderzoek negatief was uitgevallen, ten einde te voorko ken, dat bacillendragers weder in den troep werden opgeno men. Is het wonder, dat de oorlogscorrespondent van de Nieuwe Courant, J. Fabius, een uitstekenden indruk kreeg van den Mil. Geneeskundigen Dienst bij de Oostenrijkers. „In geestdriftige bewoordingen schildert hij den moed en de vastberadenheid der strijdende troepen, alsmede de voorbeeldige organisatie en discipline, die overal heerschen, ook bij den sanitairen dienst, die vriend en vijand op uitmuntende wijze in de prachtig in gerichte veldhospitalen verzorgt". Blijkbaar denkt ook de Ne- derlandsche regeering er zoo over; ik las toch in de mailedi tie van de N. R Ct, van 24 Oct. j. 1., dat Nederlandsche Offi cieren van gezondheid voor studie naar het Oostenrijksche front zijn gezonden. Het vorige heeft meer betrekking op den positieoorlog; in den bewegingskrijg is het niet mogelijk zich zoo goed in te richten en is het natuurlijk meer een behelpen. Wegens de beweeglijkheid van het front en de noodzakelijkheid zich vlug te kunnen verplaatsen kan het aantal zieken dan ook niet te hoog worden opgevoerd. Zoo lees ik in „Einige vorlaufige Bemerkungen über Verwendung, Etablirung und Ausstattung der Feldspitaler und improvisirten mobilen Reservespitaler des Korps F. M. L. Hofmann" von St. A. Dr Moritz Richter, Kom mandanten eines Feldspitals: „Als Mitte September (1915) die damalige Kriegslage es nothwendig machte, dass das Feldspital für kurze Zeit nach rückwarts verschoben werden musste, hat die Anstalt, obwohl mit 250 Verwundeten und Kranken belegt und in 9 Objekten untergegebracht, es zu Stande gebracht, dass ihre Marschbereitschaft binnen drei Stunden dem vor- gesetzten Kommando gemeldet werden konnte. In dieser kurzen Zeit wurden die Verwundeten und Kranken abgeschoben, Spi- talseinrichtung, das Magazin, Operationssaal, Badeeinrichtungen 269

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 45