etc. verpackt, Strohsacke entleert, sodass die Anstalt, welche um 5 Uhr nachmittags den Marschbereitschaftsbefehl erhielt, bereits um 8 Uhr Abends zum Abmarsche bereit stand''. Terwijl de verbandplaatsen gewoonlijk ter beschikking staan van het divisiecommando of in den positieoorlog ook wel het brigadecommando, waarbij men met drie verbandplaatsen per divisie goed schijnt uit te komen (ingeval eenige verbandplaat sen verloren zijn gegaan, behoudt zich soms het korpscommando de beschikking over deze inrichtingen voor), beschikt het korps commando over de veld- en reserve veldhospitalen, ten minste bij de groote militaire mogendheden. In de kleinere legers, zooals het Nederlandsche en het Servische, zijn de veldhos pitalen bij de divisiën ingedeeld. Zoo'n veldhospitaal bestaat bij ons uit één, in Nederland uit twee, in Oostenrijk uit drie en in Servië uit 4 secties, iedere sectie geschikt om afzonderlijk te worden opgericht. De samen voeging der secties is eene zuivere administratieve maatregel Dat het aantal secties in Servië zoo groot is (geschikt voor opname van 200 zieken en gewonden per sectie, dus totaal voor 800 per veldhospitaal en per divisie), zal zijn oorzaak wel vinden in de weinige goede verkeerswegen en het gebrek aan hulpbronnen in dat land. In Nederland bestond, althans in 't begin van den tegenwoor- diggen oorlog, eene neiging het veldhospitaal af te schaffen, met het oog op het groote aantal verkeerswegen te water en te land en de groote hulpbronnen in het achterland, waarbij ook de meening, dat een eventueele oorlog zich in het land zelf zou afspelen, daarbij eene groote rol speelde. Nu heeft de geschiedenis der laatste jaren wel aangetoond, dat deze meening 'niet steekhoudend is. Een enkele blik op de kaart van Nederland doet zien, dat bij een treffen met den vijand in het Oosten of het Zuiden van ons land, waar men weinig water wegen aantreft en men de groote rivieren in den rug heeft, het groote nut der veldhospitalen ook daar wel eens zou worden ingezien. Uit het vorenstaande blijkt echter ook duidelijk, dat veldhospitalen niet altijd behoeven te worden opgericht, even min als de andere eenheden: de hulpverbandplaatsen (ik spreek hier van den geneeskundigen dienst in het algemeen, niet over 270

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 46