dien in Ned Indië), de verband-plaatsen, de evacuatiestations enz., wanneer men niet volgens een schema te werk gaat. Vroeger, mogelijk hier en daar thans nog wel, waren veld hospitalen op pakwagens geladen, die men opgeladen op een platte spoorwagen schoof. Als een gevecht op handen was, werd het eene veldhospitaal van de spoorwagens geladen op 12 K M. afstand van de gevechtslijn, dus buiten het directe bereik van den vijand geplaatst, liefst achter eventueele défilé's, bijv. bruggen, ten einde deze bij een tegenslag niet te verstoppen en om vlugger weg te kunnen komen. De reser vehospitalen werden door het korpscommando op een nog grooteren afstand, 4050 K. M., opgeladen gehouden. Voerde eene spoorlijn naar het gevechtsterrein, dan was de afstand dikwijls nog veel grooter en werden ze telegrafisch aan getrokken. Vervoermiddelen waren bij het veldhospitaal, uit gezonderd de pakwagens, niet ingedeeld. Wel waren inde mees te landen transport-colonnes van het Roode Kruis, in Duitschland en Oostenrijk ook van de Malthezer, Johannieter en Duitsche Orden, ter beschikking. Overigens werden voertuigen voor het transport der gewonden gerequireerd. In den tegenwoordigen oorlog werden automobielen voor ziekenvervoer aan de veld hospitalen toegevoegd. Wenschelijk zou het zijn het geheele veldhospitaal op auto's te vervoeren. In enkele landen heeft men dit reeds gedeeltelijk ingevoerd, in dien geest, dat auto's voor chirurgengroepen zijn geconstrueerd, zware sterke auto's met veel paardenkrachten, geschikt om snel te rijden en moei lijke hellingen te nemen. In Oostenrijk behooren deze wagens twee aan twee bij elkaar. In de voorste kunnen vier personen plaats nemen en is alles ingericht voor het snel opzetten van eene operatiekamer. De achterste biedt plaats aan drie personen en bevat het verbandmateriëel en de sterilisator. Voegt men hier nog enkele vrachtauto's met verplegingsmateriëel en ver- plegingspersoneel aan toe, dan is men met de uitrusting van het veldhospitaal klaar. De tenten kan men voor mijn part wel weg laten, daar men wegens de grootere bewegelijkheid meer keus heeft in de te betrekken gebouwen. Hoe sneller zich de veldhospitalen kunnen bewegen, des te geringer aantal heeft men er van noodig. Hetzelfde geldt van de verbandplaatsen. 271

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 47