Het bijvoegen van automobielen voor ziekenvervoer aan de veldhospitalen, heeft invloed op de tactische overwegingen te dien opzichte. Hef zou eenvoudig zijn, als men kon zeggen, we hebben automobielen genoeg en het evacuatiestation of het concentratiehospitaal is slechts zoo en zoover, dus klaar is Kees. Zoo eenvoudig is de zaak echter niet. Alvorens daarop in te gaan, acht ik het beter eerst de vraag te stellen „waarvoor dient het veldhospitaal?" Natuurlijk voor de opname en be handeling van zieken en gewonden, zal men zeggen. Daarvoor dienen echter alle geneeskundige eenheden in meerdere of min dere mate. Mijne vraag is uit een tactisch oogpunt bedoeld. Het veldhospitaal kan eerstens dienen om naast de verband- plaats te worden opgericht. Dit was bij t begin van den oorlog in Nederland het hoofddoel, dat men op het oog had. Ten tweede kan het veldhospitaal worden gebruikt om de verbandplaats af te lossen. Het derde gebruik, dat er in de oorlogvoerende landen vooral van wordt gemaakt, is „het onderbrengen der gewonden op het slagveld na een over winning En daarom verdient het ten zeerste aanbeveling na te gaan, of de capaciteit onzer veldhospitalen voor het laatst genoemde doel voldoende is. Men moge meenen, dat door het toevoegen van een grooter of kleiner aantal automo bielen dit onderbrengen van de gewonden op het slagveld niet meer noodig is, zulks zou niet juist zijn ingezien. In een land van bandjirs en aardverschuivingen, als waarin wij hier wonen, zou zulk een opvatting van een al te groot optimisme getuigen, terwijl bovendien kwaadwilligheid en vijandelijke handelingen (bijv door middel van vliegtuigen), zooals het op blazen van bruggen, het verbranden van benzinedepots enz dagenlang den afvoer der gewonden zouden kunnen verhinde ren. Daar veelal het gevecht eerst tegen of in den avond is afgeloopen, zal vooral, als men slechts beschikt over slechte of onveilige afvoerwegen, men althans gedurende den nacht alle gewonden onder moeten brengen. Nog andere gevallen kunnen zich voordoen, waarop ik opmerkzaam werd gemaakt door het zeer interessante artikel van den kolonel Schutstal van Woudenberg in het December Nr. van dit Tijdschrift over het treinvraagstuk en de verpleging, n. 1. 272

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 48