lo Dat de voeding van den troep zoodanig te wenschen over laat, dat daarin, het koste wat het wil, moet worden voorzien en men daarvoor de vrachtauto's van het veldhospitaal op- eischt De Chefarts zal dan mogelijk protesteeren ter wille zijner gewonden, doch, als het legercommando zegt „het moet", kun nen wij niet anders dan ons er bij neerleggen en niet alleen, maar ook moeten wij het gegeven bevel billijken. Dan zal het mogelijk noodig zijn. onze gewonden af te voeren met meer primitieve vervoermiddelen. 2o Wij worden door den vijand van den grooten weg af gedrongen Bijv. een vijand bij Pekalongan geland, heeft onze legermacht, die zulks trachtte te beletten of die hem in zee trachtte terug te werpen, in zuidelijke richting van den grooten weg afgedrongen, zoodat we genoodzaakt zijn door de passen van den bergkam tusschen den Slamat en den Diëng een goed heenkomen te zoeken naar het Serajoedal. De veldhospitalen met de automobie'en gaan hierbij verloren. Voor het onder brengen der thans vermoedelijk talrijke zieken en de eventueele gewonden zal moeten worden geïmprovseerd, voor het vervoer zal ook hier van primitieve vervoermiddelen gebruik moeten worden gemaakt. En daarom is het zoo nuttig bij oefeningen, 't zij op de kaart, 't zij op het terrein, dergelijke en andere hier uit door mij vo'orziene moeilijkheden te veronderstellen, tenein de in tijd van oorlog een débacle te voorkomen. Maar ik ben hier langzamerhand op een terrein terecht gekomen, dat meer tot den étappedienst behoort, en voor welk onderwerp ik van de redactie gastvrijheid verzoek in een volgend nummer. Eén ding wil ik nog even aanstippen, n. 1., dat de vraag overwogen moet worden, of de veldhospitalen, wanneer ze op vrachtauto's zijn opgeladen, tot het oogenblik, dat het gevecht een gunstig verloop aanneemt, met het oog op zijn grooten afstand gereed moet worden gehouden, dan wel, of wegens de grootere gemakkelijkheid, waarmede thans de défilé's kunnen worden onbegaanbaar gemaakt, zij binnen deze moeten worden aangetrokken. Ambarawa, 1 Febr 1918 H. L. Roelfsema, Dirigeerend Officier van Gezondheid 2de kl. 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 49