p. 145 (1) De samenstelling hangt uitsluitend af van de „taak", waaronder uiteraard ook valt de te verwachten weerstand p. 146 (1) en (2). Indien er al van een „sfeer" gesproken mag worden, dan hangt de breedte daarvan geheel af van de ver kenningstaak, b v. hoeveel patrouilles het eskadron in verband daarmede uit moet zenden en in welk terrein het zich beweegt (aantal wegen en dwarswegen). 15 K. M. is zeer veel! Het aanwijzen van „strooken" is o. i. steeds uit den booze, men geve punten op, waaromtrent moet worden bericht. Voor (2) geldt de vroegere aanteekening „verkenningsdienst bij voorkeur niet door deelen der veiligheidstroepen laten uitvoeren", terwijl, indien men in een strook wil laten verkennen, niet de breedte afhankelijk is van de sterkte, doch de sterkte van de breedte. p 147 (2) „Zendt uit", niet ..zondert af". Uit het feit, dat van den „voorhoede commandant'wordt gesproken, zou men kunnen afleiden, dat alleen van een voor hoede verkennings-detachementen worden afgezonden, wat wel niet de bedoeling van het V. V. zal zijn. p. 147 (5) Wanneer is„aanvankelijk" en wanneer; „daarna"? 6) Alweer het leelijk klinkende „middels", in plaats van het goed Hollandsche .door middel van". Hoofdstuk V. p. 150 (1). Instede van het woord „afzonderen" ware liever te spreken van het „uitschuiven in noodig geoordeelde rich tingen". (3). De veiligheidsdienst vult den verkenningsdienst aan, dit is juist, doch in dit Hoofdstuk gaat het niet over verkennings dienst, doch over den veiligheidsdienst, zoodat beter ware ge weest te zeggen, dat de verkenningsdienst een zeker mate van veiligheid verschaft [zie 129 (3) p. 152. (1). „Niet meer troepen dan noodzakelijk" en „hand haven van het tactisch verband" gaan niet altijd samen en daarom hadden wij liever gehad 276

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 52