Wielrijders zijn wèl zoo goed als verbindingsmanschappen of -rotten. p. 163 (1). Het waarnemen van het zijterrein zal bij ons ook gedurende frontmarschen meermalen noodig zijn, omdat, zoowel de voor opheldering, als de voor verkenning, beschikbare krachten gering zijn en zich dus vóór de veelal slechts in één, hoog stens in 2 a 3 colonnes oprukkende troepenmacht slechts een ijle lijn van ophelderingsafdeelingen (uitgezonderd kort na de vijandelijke landing, indien deze op slechts één punt wordt ver richt) en een betrekkelijk slechts smal front van verkenningscava- lerie zal bevinden, Hieruit volgt, dat er dikwijls kans zal bestaan, dat kleinere, •en ook wellicht grootere, afdeelingen des vijands ongesig- naleerd op de flank van. het smalle marsch-echiquier ver schijnen. De A. B. zal zulks trachten te voorkomen door de verkenning niet te beperken tot de voorwaartsche richting, doch ook in (voorwaarts-) zijwaartsche richting speciale verkenningsaf- deelingen uit te zenden. Een schadelijk gevolg hiervan is echter, dat daardoor het toch al smalle verkenningsfront in voor waartsche richting (waarvoor dan minder krachten beschikbaar blijven) nog wordt verminderd.. Afgescheiden van die verkenning in (voorwaarts-) zijwaartsche richting kan in die richting beveiliging noodig zijn (zijtroepen, flankpatrouilles, flankdekkingen). (2). Onder voorsprong dient hier weder te worden verstaan „tijdig vooruitzenden". (3). Het is voordeelig, indien bedoelde veiligheidsafdeelingen of hare onderdeelen een ruim uitzicht hebben in de bedreigde richting. Hier wordt weder de splitsing in flankdekkingen bij front- (en terugtochts-) en flankmarschen gemist. p. 164 (1). De alinea is een herhaling van 163 (1). (2) Is o.i. een minder gewenschte alineade Commandant eener marschcolonne zorgt voor de flanken van zijn colonne en niet elke ondercomdt. voor zijn flank of voor die van een ander. (3). Ze moeten bij voorkeur uit cavalerie bestaan, zie 163. 260

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 56