p. 165 (1). Ook, wanneer het doen loopen van flankpatrouilles uitgesloten is (167). p. 166 (2). Wanneer worden artillerie en mitrailleurs toege voegd of geldt hier ook 't beginsel van 157 (3)? De uitdrukkingen „sterke'' en „veelal geraden" zijn wel wat onbepaald. p. 168. Vertraging van den marsch mag een flankdekking nooit geven; immers de kleine regelt zich altijd naar de groo- tere? En moet de hoofdmacht veiligheidshalve eventueel op haar flankdekking wachten, dan is dit 't beste bewijs, dat de laatste beslist noodig is. „Daarentegen, enz", dit is een groot voordeel, p. 169. Als regel dirigeert de A. B. de verkenningsorganen. Voor een flankdekking geldt uit den aard der zaak hetzelfde als voor elke andere afdeeling, die een oorlogsmarsch verricht, n. 1. hoe beter in den verkenningsdienst (indirecte beveiliging) wordt voorzien, des te minder omvangrijk kan de veiligheids dienst zijn, zonder dat deze echter achterwege kan blijven. Qegeven een hoofdmacht, die zich naar de een of andere zijde moet beveiligen, dan geschiedt zulks door een veiligheids- afdeeling van voldoende sterkte, die zich in de bedreigde rich ting echelonneert met een tweeledig doel: a. om hare taak als beveiligende afdeeling ten opzichte van de hoofdmacht te vervullen, b. om zelve beveiligd te zijn (de voortroep is de beveiliging van den hoofdtroep, een zijtroep van een flankdekking, de spits de beveiliging van den voortroep, enz). O. i. zal dus ook een flankdekking zich ondanks de indirecte beveiliging om 2 redenen zijwaarts dienen te echelonneeren, terwijl zij bovendien voor directe beveiliging van eigen front en rug zal moeten zorg dragen; principieel achten we geen verschil aanwezig tusschen de wijze, waarop een flankdekking hare taak vervult, en de wijze, waarop zulks door een voor hoede geschiedt. Duidelijk is, dat een flankdekking bij een flankmarsch meer uitgebreide veiligheidsmaatregelen treft in zijwaartsche rich ting, dan bij een frontmarsch. p. 170. Het beginsel is juist. 281

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 57