De beujakingsslelling. (met 3 figuren). Het daghet in het oosten. De artillerie, die bij ons tot nu toe werd beschouwd als een lastig, vreemdsoortig, moeilijk te hanteeren aanhangsel, waarvan men zich liefst zoo gauw en ongemerkt mogelijk ontdeed, wordt langzamerhand erkend als een machtig en onmisbaar hulpwapen, ja, misschien wel een hoofdwapen. Naar gelang men zich meer en meer inspant om van de artillerie een goed gebruik te maken, stuit men op moeilijkheden en onzeker heden betreffende de practische toepassing van de regels, die men theoretisch reeds heeft weten te vermeesteren. Met dit artikel, en mogelijk enkele volgende, heb ik de bedoeling te trachten, eenig meerder licht te verspreiden omtrent de wijze, waarop sommige tactische waarheden technisch worden toegepast. Ik ga hier des te eerder toe over, omdat mij tijdens het bijwonen van talrijke manoeuvres en een gedeelte van de artillerie-oefeningen te Tjikalong is gebleken, dat velen een hoogst gevaarlijk pad zijn ingeslagen om te geraken tot een juist gebruik van de artillerie. Meermalen woonde ik het n.l. bij, dat men tijdens besprekingen en discussies allerlei beslissingen en regels, van essentieel belang soms, a l'improviste in elkaar wilde smeden. Ik kan hier niet genoeg tegen waarschuwen. Aan dergelijke fabricaties hecht ik evenveel waarde als aan het opnieuw uitvinden van het buskruit, omdat men die uitvinding liever doet, dan zich op de hoogte te stellen van alles, wat op het gebied der buskruit- fabricage reeds is verricht. Wat reeds door vele groote tactici, speciaal voorgangers op artilleristisch gebied, is bestudeerd, uitgewerkt, beproefd en gepubli ceerd, moet men niet bij de eerstvoorkomende gelegenheid omvergooien of negeeren. Zonder dat we aan den leiband behoeven te loopen van welken schrijver ook, kunnen we vele goede principes, die burgerrecht hebben verkregen en waarvan de juiste motiveering te vinden is, zonder meer aanvaarden. Onze lijdensweg naar de volmaking zal hierdoor bekort worden. 231 I. M. T. 15 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 7