den aangewezen, waartegen de infanterie haar aanval zou richten, waarbij er dan nogmaals niet de minste reden zou zijn, om een bewakingsstelling in te nemen. Wanneer wordt artillerie in bewakingsstelling gezet? Als haar nog geen doel kan worden aangewezen, doch in een zekere ter- reinstrook doelen kunnen worden verwacht. Wanneer wordt artillerie in een stelling tegen een bepaald doel gezet? Als haar een bepaald doel kan worden aangewezen. Uit deze regels volgt, dat de bewakingsstelling als regel toepas sing vindt bij de verdediging; het karakter van een verdedigende stelling in het algemeen is: bewaken van een terreinstrook vóór de stelling en bestrijden van de doelen, die zich daarin zouden kun nen voordoen. Bij den aanval daarentegen wordt de artillerie als regel ingezet tegen een bepaald doel, omdat de infanterie een bepaald doel aan valt, en de artillerie den aanval op dat doel moet steunen. Bij uitzondering komt ook bij den aanval de bewakingsstelling te pas; b. v. om gereed te staan voor het vuren op te verwachten vijandelijke batterijen (deze behooren immers niet tot het door de infanterie rechtstreeks aangevallen -doel). Verder om de infanterie het overschrijden van open strooken mogelijk te maken, wanneer men nog niets weet omtrent de bezetting van het bedekte terrein aan de overzijde (de overliggende rand zal dan te groot zijn om als één doel te kunnen worden beschouwd, terwijl de hinderpaal ook vijandelijke artillerie kan zijn). Het is bij den aanval, dat van de bewakingsstelling het droevigste misbruik wordt gemaakt. Hoe dikwijls heb 't niet bijgewoond, dat de artillerie, bij den aanval op de verdedigende stelling, in bewa kingsstelling werd gezet tegen de geheele verdedigende stelling, met opdracht „loonende doelen" onder vuur te nemen. De uitwerking van deze handelwijze is werkelijk tragisch: aangezien de verdediger zich wel wacht, een hand buiten de dekking te steken, doet dat loonende doel zich nagenoeg nimmer voor, zoodat de artillerie of geheel werkeloos blijft of door een of ander toeval vuurt op een gedeelte van de stelling, waarop geen beslissende aanval wordt gedaan. Als gunstigste geval kan op vijandelijke artillerie worden gevuurd. Van vuur op het punt, waar de beslissing moet vallen, is niet het minste sprake, vuurconcentratie op het juiste punt ten eenemale 233

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 9