5et üeldhospitaal. Vroeger, ook nog in het begin van den tegenwoordigen we reldoorlog, werden veldhospitalen vrijwel alleen noodig geacht en ingericht voor gewonden, enkele keeren ook voor besmet telijke ziekten. De stellingoorlog heeft ook hierin verandering gebracht en het snelle afvoeren der zieken overbodig gemaakt, terwijl de hospitalen, vooral wat het diëet, de ligging en de verpleging betreft, veel beter kunnen worden ingericht, dan in den bewegingsoorlog het geval is. Daarom werden een groot aantal veldhospitalen voor inwendige ziekten ingericht. Het voordeel hiervan is, dat de herstelden gauwer aan hun korps kunnen worden teruggegeven en er minder vervoermateriëel in gebruik behoeft te worden genomen, terwijl ook de streek, waarin gevochten wordt, dikwijls zijn eigenaardige ziekten heeft, waarvan de militaire artsen, bij de in die streek ageerende troepen ingedeeld, veelal meerdere ondervinding hebben opge daan, dan die in het achterland. Daardoor werd het noodig naar de doelmatigste vormen te zoeken, waarin verschillende laboratoriumbenoodigdheden, als voor bloed, urine, maagsap, faeces enz. onderzoek benoodigd zijn, konden worden verpakt. Röntgenapparaat en afzonderlijke keuken voor lijders op diëet gesteld, electrische en heete luchtapparaten, ontsmettingsloka len, wasscherijen enz. zijn aanwezig, zoo ook gelegenheid tot onderzoek en behandeling van oog-, oor-, neus- en keelpatienten, terwijl er zooveel mogelijk een tandarts aan is verbonden. Zelfs werden hier en daar parken en groentetuinen om de veldhos pitalen aangelegd, terwijl ook de civiele bevolking, vooral zij, die gewond waren, of aan cholera, vlek- en darmtyphus leden, in de veldhospitalen van het Oostenrijksche legerkorps van den Luitenant-Veldmaarschalk Hofmann werden opgenomen. Geen 268

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 44