De beqeruereeniging. Het Comité voor de oprichting van eene Vereeniging, welke ten doel zal hebben de wegneming van verschillende misstan den in de levensomstandigheden van den minderen militair, is met zijn arbeid gereedgekomen en heeft zijne denkbeelden ontwikkeld in een samenstel van ontwerpen (1), zoodat de op richting der Vereeniging nog slechts een zaak is van weinige weken. Tot naam is gekozen de „Vereeniging ter verbetering van den maatschappelijken staat van den militair" (bij verkorting: Legervereeniging). Deze geeft op juister wijze het doel van de Vereeniging aan, dan de eerstgekozen naam van Vereeniging tot verbetering van legertoestanden. Deze toch is te ruim en zou tot misverstand kunnen aanleiding geven. De naam van Ver. tot verbetering van kazernetoestanden zegt weer niet ge noeg, want het gaat hier zoowel om eene herziening van toe standen in de kazerne, als om die buiten de kazerne. Wat toch is het geval? In den loop der tijden is de stelling, die de mindere militair in de samenleving inneemt, dusdanig verworden, dat hij feitelijk buiten die samenleving is komen te staan. De samenleving kent hem geene persoonlijke belangstelling meer toe en als gevolg van het algemeene gemis aan belangstelling voor 's Lands weermiddelen, worden aan de Legerorganisatie de mid delen zoo karig toegemeten, dat het bestaan van den minderen militair tot de allergrootste soberheid is teruggebracht De langdurige druk van beide zijden heeft hem tot een geestelijke en materieele verarming gebracht, die de grens van menschelijke draagkracht bereikt heeft. Het soldatenkleed is niet geacht in (1) Op aanvrage te verkrijgen bij den „Secretaris der Legervereeniging'' Laan Wiechert 3, Weltevreden. 292

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 68