2. Veiligheidsmaatregelen ter zee. Het was om deze redenen, dat Admiraal Togo de opdracht kreeg de havenuitgang van Port-Arthur te versperren (3de poging) en 1 Mei daartoe van Choda-eiland afvoer. Waar vroeger de Japansche oorlogsschepen met het oog op torpedoaanvallen, zich 's nachts uit de omgeving van Port-Arthur terugtrokken, werd het nu noodig geacht de haven te bïokkeeren. De viootbasis moest derhalve dichter bij worden vooruitgescho ven; men koos hiertoe de Elliot Eik, welke op de wijze, als op kaart 111 is aangegeven, werden ingericht en beveiligd, hetgeen eerst 7 Mei geheel gereed kwam. 3. De inscheping. 15 April (Knorr geeft aan 20 April) had de inscheping divi- siegewijze te Yokohama, Osaka en Ujina plaats. In elke der genoemde havens had een officier de functie van havencom mandant; hij werd gesteund door een staf van officieren en bur gerambtenaren en was belast met de leiding van de inscheping. De transportschepen werden zorgvuldig voor liet vervoer inge richt. Benedendeks werden voor de troepen in meerdere rijen boven elkaar houten ligplaatsen aangebracht met een voldoende afstand boven elkaar, zoodat zitten op de ligplaats mogelijk was. De paardenstallen waren deels bovendeks, deels tusschendeks en in de lengterichting van het schip of dwars erop gebouwd. Zij kon den 4 tot meer paarden bevattende openingen waren, hetzij naar het midden van het schip, hetzij in de vaartrichting aangebracht. Voor zoover de schepen niet aan de kade konden aanleggen, geschiedde de inscheping met sampans, welke 60 man of 6-7 paarden konden bevatten en door 1 of 2 man werden geroeid of door stoombarkassen in trossen werden gesleept. Zij werden zeer vol beladen met onbereden manschappen, waarbij de uitrusting niet werd afgelegd. Op deze wijze vonden dikwijls 2 conrp. plaats in 6 vaartuigen, hetgeen in een half uur geschiedde, terwijl het aan boord klimmen langs de valreep 20 min. kostte. Onmiddellijk gingen de troepen naar de hun aangewezen plaatsen en waren zeer spoedig geïnstalleerd. Lagen de schepen op de reede, dan geschiedde de inscheping der paarden eveneens door middel van sampans, welke met den boeg naar de steiger waren gekeerd. 316

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 14