spoedig geschiedde. Gesteund door dit vuur werden de troepen van de 3de div. ontscheept (11 u.v,); zij versterkten eerst de landingsdiv. en schoven daarna afdeelingen vooruit naar Watiutien en Shachiachun; de inf. der marinelandingsdivisie keerde 2.30 n. aan boord terug. Tegenover P'itzuwo werd de eerste boot 8 30 v.m. van den wal af bevuurd, waarop zij terug geroepen werd en de marine (1 schip) het vuur weder opende, waarna ook hier de ontscheping plaats vond. Te 3 u. n werd de landing hier door 2 schepen gesteund; de plaats werd bezet en 4 u. n. een afdeeling vooruitgezonden naar Chinchiaoshuang, welke afdeeling de telefonische verbinding met P'ulantien, verbrak. 9 n. marcheerden 2 comp. naar P'ulantien (afstand 30 K. M.) om de verbinding van Port-Arthur met het noorden te verbreken. De ontscheping werd den geheelen nacht voortgezet. Ter beveiliging van de landing kruiste een eskader den geheelen dag vóór Port-Arthur. 6 Mei. In den morgen naderde de Japansche afdeeling P'ulantien vernielde de telegraaf en de spoorbaan (de laatste oppervlakkig) en keerde naar hare divisie terug, terwijl de Russen terugtrokken. Ondertusschen arriveerde het 2de transport-echelon, sterk 11 schepen. De ontscheping werd zeer vertraagd door het opsteken van een zwaren storm, welke de landhoofden vernielde en het ver keer met de kust vrijwel onmogelijk maakte. P'itzuwo werd bezet door 2 a 3 comp. en onmiddellijk ging men over tot het oprichten van een stapelmagazijn. De vloot, welke op dezen dag in de Yentowa-bocht verscheen, verleende hulp bij de ontscheping. B. Maatregelen aan Russische zijde van 4 tot en met 7 Mei. Zooals wij reeds gezien hebben, waren de Russen bedacht op een landing aan de kust van Liaotung; 3 Mei meldde Ku- ropatkin telegrafisch de ontvangst van het bericht, dat een landing bij Takushan had plaats gehad (onjuist bericht) en dat een landing meer naar het zuiden in het voornemen lag. Op zijn vraag, of de vloot de waarheid van deze berichten zou kunnen controleeren, werd door den Stadhouder ontkennend geantwoord. 320

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 18