4 Mei bericht te I. C. 13. O. S. S. Rr, bij P'itzuwo opgesteld: 5 u. n. 7 transportschepen en 2 torpedobooten liggen W. van Tatschansandao (een klein eiland voor P'itzuwo); groote oorlogsschepen naderen de kust. 7 u. n. De vijandelijke schepen bevinden zich nog steeds op dezelfde plaats. Het was dus duidelijk, dat de Japanners van plan waren den volgenden dag te landen. Ingevolge de reeds vroeger vermelde bevelen, zouden 1 bat. Inf. en J. C. 16. O. S. S. R. per trein van (Liushuchun) naar P'ulantien worden vervoerd en vandaar naar P'itzuwo mar- cheeren 1 Bat. 13. O. S. S. R. zou naar Yentowa en Terminal- point marcheeren. De verbinding tusschen deze afdeelingen zou worden gevormd door J. C. 15. O. S. S. R. Toen echter gemeld werd, dat de Japanners bij Terminalpoint geland waren, werd een tegenbevel gegeven, zoodat het bataljon, vóór het de Yentowa-baai bereikt had, weder keert maakte, terwijl de batterij nog niet was afgemarcheerd. J. C 16. O. S. S. R. wachtte tevergeefs in P'ulantien op de komst van het bataljon en kreeg het bevel in de richting van Lapin te marcheeren, 1 Bat. 4 O. S. S. R. zou van P'ulantien naar P'itzuwo mar cheeren; in den nacht van 4/5 Mei marcheerde dit met 3 comp. onder Lt Kol. Rantzew af. De sotnia van de Kozakkenbrigade te P'tzuwo kreeg bevel bij de brigade aan te sluiten en marcheerde in den nacht af. 5 Mei. Het bat. 4 O. S. S R. bereikte in den ochtend Chinchiatien (6 K M. van P'itzuwo) en schoof 1 comp. naar P'itzuwo uit (5 v.). De landing der Japanners begon en de Russische afdeelingen meldden naar Port-Arthur: lste bericht: 4 50 v. 7 Japansche transportschepen.gesignaleerd tusschen Lapin en P'itzuwo1 comp^ 4.0. S. S. R hier aange komen; schepen hebben vuur geopendik trek in de richting van het vuur. Dit bericht werd 4.50 v. te Port-Arthur ontvangen. 2de bericht: 7.30. v. 1 bat. Inf. geland; 39 transportschepen onder dekking van 3 oorlogsschepen geteld. 321

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 19