Dit bericht werd 8 u. n. ontvangen; aangezien het telegraaf kantoor onbruikbaar was, moest het bericht per ordonnans worden overgebracht. Na den afmarsch van het J. C. te P'itzuwo (5. 30 v.m.ï werden door de comp van 4. O. S. S. R. de kazernes en voorraden verbrand; de Chineesche bevolking begon te plunderen; het telegraafkantoor werd gesloten. Zoodra de Japanners landden, trok de comp. terug op het bataljon (3 n.), waarna in vereeniging met J. C. 13. O. S. S R. ijlings werd teruggegaan tot Chinchiaoshuang (5. 50 n.) Op het bericht, dat de Japanners in 2 colonnes, elk van 1 regt., oprukten werd de terugtocht naar P'ulantien voortgezet. Toen de Stadhouder van Port-Arthur afreisde en hij de landing der Japanners vernam, telegrafeerde hij naar Port-Arthur, teneinde een aanval met torpedobooten en kruisers te doen verrichten. 6 Mei. Een kleine Japansche afdeeling naderde 8 u.v. P'u lantien, waarop de Russen, sterk 1 bat inf. 13 O. S. S. R., J. C. 13. O. S. S. R. en grenswacht (2 X de sterkte der Japanners terugtrokken naar het noorden. De Japanners vernielden de spoorbaan, terwijl de telegraafverbinding op last van Kuropatkin werd verbroken. In Liaoyang werd door den Stadhouder in overweging gege ven tot het offensief over te gaan, met beveiliging van de linkerflank. Kuropatkin verzette zich er tegen, omdat hij de bedreiging in de flank te gevaarlijk vond men kende de sterkte van het 1ste Jap. leger niet en schatte die op 3 a 4 div., terwijl de vijand Fenghuangch'êng bezet had en voornemens was naar Haich'êng op te rukken. Men besloot tot het uitzenden van een kleine afdeeling om den rug van den gelanden vijand te bedreigen. Gen. Sykow zou met 4 bat., 3 esk. en 4 stukken per spoor naar het zuiden worden vooruitgeschoven en verder naar P'ulantien marcheeren, teneinde demonstratief op te treden, waarbij het lijden van verliezen moest worden vermeden en de troepen voor de be slissing intact worden gehouden. Reeds den 5en Mei was dit bevel ontvangen en stond de afdeeling aan het station Wafangtien gereed. 7 Mei. Verkenningsmaatregelen werden niet genomende in- 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 20