Naar aanleiding van het bericht, dat een Russische afdee- üng (Sykow) naar het zuiden oprukte, verzocht Gen. Oku Adm. Togo den opmarsch van het II de Leger te steunen door de kust bij Kaip'ing onder vuur te nemen. 15 Mei verliet Togo de Yentowa-bochtzond een deel van de vloot onder Adm. Hirose vooruit en sloot zich eerst den vol genden dag zuid van Kaip'ing bij dezen aan Dien dag werd de kust op meerdere plaatsen beschoten, hetgeen zelfs aan Rus sische zijde aanleiding gaf tot het bericht, dat de Japanners noord van Hsiungyüchch'êng waren geland en met spoed naar Kaip'ing oprukten. Een groote onrust was hiervan het gevolg en ver sterkte de meening, dat een landing aan de westkust van Liaotung verwacht kon worden. 17 Mei werd de kust bij Chinchou onder vuur genomen en de spoorbaan bevuurd- Op bericht, dat het Russische veldleger naar het zuiden oprukte, besloot het Hoofdkwartier te Tokyo de troepen op Liaotung te versterken met de 5de en 1de Div. en 1 Cav. Brigade. Deze troepen werden te Ujina verzameld en in 70 schepen getransporteerd. De afvaart had 14 Mei plaats en den 17en kwamen de eerste schepen met de 5de Div. aan boord in de Yentowa-bocht aan, kort daarop gevolgd door de schepen met de 11 de Div. (24 30 Mei Onmiddellijk werd met de ontscheping aangevangen, waarna de leege schepen in groepen van 3 4, dicht langs de kust va rende, naar Japan terugkeerden Aangezien de landing feitelijk afgeloopen was, keerden de oorlogsschepen met uitzondering van 2 kruisers (12 Mei) naar de Elliot-Eil. terug en waren er dus minder debarkementsmid- delen beschikbaar. Desniettegenstaande was 4 Juni (anderen geven aan 31 Mei) de ontscheping van het strijdende gedeelte beëindigd Ook nu weer werd de ontscheping door de marine gesteund en werden een groot aantal marinesloepen beschik baar gesteld. Den 25en Mei werd het weer slecht, moest de ontscheping dikwijls afgebroken worden en waren de schepen genoodzaakt 's nachts een schuilplaats te zoeken in de vlootbasis. 30 Mei arriveerde weer een nieuw transport van 59 schepen, 326

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 24