oplossing mogelijk is: de instelling van een categorie van Verlofs-lntendanten, afkomstig uit dienstplichtige minderen en uit andere daarvoor in aanmerking komende personen, die in tijd van vrede hun" opleiding ontvangen om in geval van mobilisatie in staat te zijn mede te werken tot de verzorging van het leger op oorlogssterkte". In verband met de diensten, door deze Verlofs-lntendanten te verrichten, zou de Commissie hen willen onderscheiden in „a. Verlofs-lntendanten voor den volledigen dienst, t.w. zij, die geacht mogen worden, in allen deele de plaats van een intendant te kunnen innemen; b. Verlofs-lntendanten voor bijzondere diensten, t.w. zij, die uit hoofde van hun burger-werkkring voor Intendance-diensten in een bepaalde richting geschikt zouden zijn (hulp-intendanten). Voor beide soorten zouden in aanmerking kunnen komen dienstplichtigen of burgers, hetzij na een opleiding, hetzij met onmiddellijke aanstelling, uithoofde van de door hen bekleede burgerlijke betrekking." Ten slotte geeft de Commissie een uitgebreid plan aan, waar door h.i. op oordeelkundige wijze van het instituut der Verlofs- lntendanten partij zou kunnen worden getrokken. Zonder het met alle door de Commissie geleverde beschou wingen in alle opzichten eens te zijn, acht ik deze instelling an und fiir sich uiterst practisch. Het is mij niet bekend, hoe veel intendanten bij mobilisatie van ons leger of juister: nadat deze eenigen tijd' zal hebben gewerkt, zullen blijken te kort te komen, doch in elk geval maakt de invoering van de .militie deze aangelegenheid ook voor onze intendance uiterst actueel en daarom een kennisneming van meerbedoeld verslag ook in dat opzicht voor ons ten zeerste gewenscht. Thans rest mij nog de taak het gewenschte van decentralisa tie aan te toonen. De voordeelen hiervan zijn niet ver te zoeken.. Het zal toch aan ieder duidelijk zijn, dat het voor een enkel persoon, in casu de hoofdintendant, niet wel mogelijk is zich te bemoeien met détails van alle onderdeelen van den inten- dancedienst. Wordt hij hierdoor te zeer in beslag genomen,, dan geschiedt zulks onvermijdelijk ten koste van de hoofdlei- 330

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 28