gevolge van het niet in behandeling komen der ontwerp-begrooting gedwongen te werken op die van het vorige dienstjaar (1916 1917). Verwacht kon echter worden, dat het ministerie den tijd voor het houden der algemeene verkiezingen zou benutten tot het opmaken eener nieuwe begrooting en deze in eene buitengewone zitting van den rijksdag zoude indienen Den 20sten April hadden de algemeene verkiezingen plaats, welke eene besliste overwinning brachten voor Maarschalk Graaf Terauchi. Wel bleef deze voorgeven, dat zijn ministerie op geen enkele steunde, maar de pogingen tot toenadering, welke hij aanwendde bij de Seiyukai, bewezen, dat hij wel inzag niet zonder steun eener meerderheid in de kamer te kunnen regeeren. De verkiezingen hadden tot uitslag, dat de regeeringspartijen of wat men daartoe kan rekenen over 213, de oppositie over 168 stemmen in de kamer van afgevaardig den beschikte. Dat de uitslag der verkiezingen een bewijs was van de verminderde populariteit van den bejaarden staatsman Markies Okuma en de door hem voorgestane beginselen, kan moeilijk gezegd worden; evenmin, dat het ministerie zich in den ver kiezingsstrijd geheel onzijdig hield. Een aantal provinciale gouverneurs, indertijd door Markies Okuma aangesteld, wer den vervangen door functionarissen met sterk bureaucratische neigingen, het kabinet toegedaan; verscheidene samenkomsten hadden te Tokyo plaats van provinciale gouverneurs en hoofden van politie, die de noodige instructiën omtrent het „leiden der verkiezingen" ontvingen van den minister-president en de ministers van justitie en binnenlandsche zaken, terwijl aan den verkiezingsveldtocht van de Kenseikai-leiders allerlei bezwaren in den weg werden gelegd, Den 21 sten Juni werd de rijksdag in buitengewone zitting samengeroepen, hoofdzakelijk ter behandeling der suppletoire begrooting, welke de regeering de gelegenheid zoude ver schaffen hare plannen tot reorganisatie van enkele onderdeelen van het leger en uitbreiding van de vloot uit te voeren. Tegen stand ondervond het ministerie in deze zitting van den rijksdag weinig en zoo werd de begroot ng zonder wijzigingen aan genomen. De hierop aangevraagde gelden voor het ministerie 340

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 38