van oorlog voorzien voornamelijk in de oprichting van een tweede luchtvaartbataljon, de oprichting van afzonderlijke mi- traileurcompagnieën bij de regimenten infanterie en de reorga nisatie van de bergartillerie benevens de oprchting van militaire werkplaatsen in Korea. Het ministerie van marine kreeg de beschikking over de fondsen noodig voor den afbouw van het 8- en 4- programa2). Het totaal der thans toegestane gelden, nl. 261.521.160 yen, vermeerderd met de nog niet verwerkte gelden van vroe ger toegestane fondsen, te zamen bedragende 346.441.693 yen, zal worden verwerkt in 7 dienstjaren Den lsten Augustus 1917 werd aan de rijkswerf te Kure de bouw opgedragen van een slagschip van 32.000 ton, hetwelk den naam „Mutsu" zal dragen. De nieuwe kruisers krijgen de namen „Kuma" en „Tama", terwijl den 27sten Augustus tevens opdracht werd gegeven tot den bouw van 9 torpedojagers, welke de namen „Kawakaze", „Minekaze", Sawakaze", „Nara", „Kuwa", „Tsu- baki", „Maki", „Keyakai" en „Enoki" zullen dragen. Terwijl het leger door de oprichting der 19de en 20ste di visie een stap voorwaarts had gedaan tot verwezenlijking van zijn ideaal, eene legersterkte van 25 divisiën, had de marine zich de gelden zien toestaan tot den afbouw van haar 8- en 4- programa, de eerste mijlpaal op haren weg tot verkrijging van een 8- en 8- eskader Het lag dus voor de hand, dat de beide op elkander zoo naijverig zijnde deelen der weermacht voor- loopig tevreden zouden zijn, doch reeds spoedig bleek, dat de strijd tusschen de door het leger vertegenwoordigde Choshu- clan en de door de marine vertegenwoordigde Satsuma-clan slechts korten tijd gestaakt was en spoedig weder zoude wor den hervat In het einde van Augustus was de marinebe- grooting voor het komende dienstjaar vastgesteld, waarop aanzienlijke bedragen waren opgebracht ter uitbreiding der vloot met als grondslag het 8- en 6- programma. De uitwerking der (1) Instede van 3 afdeelingen bergartillerie, ieder van 3 batterijen van 6 stukken, bestaat thans de bergartillerie uit 3 regimenten van 2 afdeelingen, elk 3 batterijen a 4 stukken sterk. De regimenten bergartillerie zijn inge deeld bij de 2de, 17de en 18de divisie. (2) D. w. z. 8 slagschepen en 4 slagkruisers. 341

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 39