plannen scheen met de noodige geheimhouding op het marine departement te zijn geschied, waardoor zelfs de minister-president, Maarschalk Graaf Terauchi, werd verrast. Het eerste gevolg was, dat de vice-minister van marine gedwongen werd den lsten September zijn ontslag te nemen, aangezien hij niet wilde mede gaan met den minister van marine, admiraal Kato, die geneigd scheen te zwichten voor den tegenstand van den minister president tegen het vlootontwerp. Doch ook de nieuwe vice- minister behoort tot diegenen, die uitbreiding der vloot tot het 8- en 8- eskader als minimum-eisch beschouwen en zoo bleef de aanvraag der gelden voor den bouw van een 8- en 6- eskader als voorloopige schikking gehandhaafd. Doch ook het leger zat niet stil. Einde October werd zeer onverwacht eene zitting van den maarschalksraad samengeroepen en spoedig na de zitting, welke twee dagen had geduurd, verschenen geruchten omtrent de nieuwe plannen voor reor ganisatie en uitbreiding van het leger. Wel zal met de uitvoering hiervan nog niet onmiddellijk worden begonnen, maar het is het voornemen der militaire partij om nog gedurende het leven van den reeds bejaarden Maarschalk Prins Yamagata, den almachtingen genro de goedkeuring des Keizers op de nieuwe plannen te verkrijgen. Bij deze reorganisatie van het leger wordt als einddoel gesteld eene steikte van 25 legerkorpsen, elk bestaande uit 2 divisiën; de divisiën zullen bestaan uit 3 regimenten infanterie, terwijl het brigadeverband zal komen te vervallen. Instede dus van eene legersterkte van 25 divisiën van 4, d. z. 100 regimenten infanterie, is thans als einddoel gesteld eene infan- teriesterkte van 150 regimenten. Het kon niet anders, of deze verreikende plannen van de legerautoriteiten moesten bij den heerschenden naijver het ministerie van marine eene onaangename verrassing brengen. Men liet het thans niet bij het „bescheiden" 8- en 6- programma, maar spoedig kwam men hier uit den hoek, dat, waar het 0) In Japan verstaat men onder genro een staatsman, die wel geen ambt bekleedt, doch op grond van vroegere grootere verdiensten een overwegenden invloed uitoefent. 342

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 40