minister van marine aan de leiders der partijen in de kamer van afgevaardigden verklaarde, onder de aangevraagde fondsen de gelden begrepen, noodig voor eene grootere munitieuitrus ting en voor veranderingen aan de machines der slagschepen en slagkruisers tot het verkrijgen eener grootere snelheid. Naast deze veeleischende plannen van de marine kwam het leger met aanvragen voor gelden tot het uitvoeren van enkele reorganisatiën, welke voor een deel kunnen worden aangemerkt als eene inleiding tot de uitvoering der verreikende legerplan- nen. Maar hiernevens is op de begrooting gebracht een bedrag van 180 millioen yen voor, naar het heet, verbetering en aan vulling der bewapening Wordt dit bedrag, hetwelk over 18 jaren verdeeld zal worden, door den rijksdag toegestaan, dan kan men nu reeds beginnen met de uitbreiding van wapen- en munitievoorraden, waarmede mettertijd de reorganisatie en uitbreiding van het leger gebaat zullen zijn. De op de ontwerp-begrooting aangevraagde gelden zullen het ministerie van oorlog in de eerste plaats de gelegenheid verschaffen tot de reorganisatie der veldartillerie tot batterijen van 4 stukken, waarbij elk regiment zal bestaan uit 3 afdeelingen van 3 batterijen De kosten van de reorganisatie zullen ongeveer 3 millioen yen bedragen. Voor de oprichting van afzonderlijke mitrailieurafdeelingen bij de 4 cavaleriebrigades wordt 170.000 yen aangevraagd, te verdeelen over 6 jaren; voor de reorganisatie der zware veld artillerie 2.290000 yen (2). Veider worden gelden aangevraagd voor de oprichting van 2 compagnieën spoorwegtroepen, waarna het thans bestaande regiment, sterk 12 compagnieën, gesplitst zal worden in 2 regimenten. Evenzoo worden gelden aange vraagd voor de uitbreiding van het telegraafbataljon met 2 (1) Bij de groote manoeuvres in 1917 was aan elke divisie der Zuidpar tij eene afdeeling van 3 batterijen houwitsers van 15 c. M. toegevoegd, welke in het verband van het regiment veldartillerie waren ingedeeld, en niet zooals bij voorgaande gelegenheden meestal het geval was onder de rechtstreeksche bevelen van den partijcommandant gesteld. (2) Naar verluidt, zullen de houwitsers van 12 c. M. uit de bewapening der zware veldartillerie vervallen en deze vervangen worden door houwit sers van 15 c. M, 344

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 42