compagnieën, waardoor dit korps dan uit 2 bataljons, elk van 2 compagnieën, zal bestaan. Ten slotte worden gelden aange vraagd voor eene hernieuwde uitbreiding der luchtvaartformatiën, waarvoor W2 millioen yen op de begrooting is uitgetrokken en zijn 520.000 yen opgebracht voor oprichting van eene af zonderlijke fabriek, waarschijnlijk behoorende tot de militaire werkplaatsen te Tokyo, welke zich uitsluitend zal bezighouden met den aanmaak van motoren voor vliegtuigen en auto mobielen N?ar verluidt, zijn ook gelden op de begrooting aangevraagd voor de reorganisatie der bataljons genietroepen en de treinbatajons. Bij de eerste wapensoort zou de sterkte der bataljons van 3 compagnieën worden verminderd en zouden tegelijk zelfstandige bataljons genietroepen worden opgericht, buiten het divisieverband staande. Zekerheid omtrent deze reorganisatieplannen kon echter nog niet worden verkregen. Het kan als zeker aangenomen worden, dat het kabinet- Terauchi zijn begrooting in de aanstaande zitting van den rijksdag, welke den 22sten Januari aanvangt, zal zien aannemen. De positie van het kabinet is thans nog sterk genoeg om den tegenstand, welke van de zijde der oppositie gevoerd zal worden, te'kunnen weerstaan. Doch voor de bestrijding der kosten, welke leger en vloot eischen, zullen nieuwe belastingen moeten worden opgelegd; behalve eene oorlogswinstbelasting(2) zuilen de nieuwe lasten hoofdzakkelijk den kleinen man drukken. Reeds werd het tabaksmonopolie gebracht van 355 op 412 belastingen op bier, saké en andere, ook niet-alcoholhoudende dranken zullen worden verhoogd dan wel ingesteld, terwijl 345 (1) De militaire werkplaatsen te Tokyo maken thans motoren aan van het model Renault, sterk 70 a 75 PK., en Daimler motoren van 100 PK. Bij de tegenwoordige capaciteit wordt er op gerekend, dat niet meer dan 15 motoren per jaar kunnen worden geleverd. (2) De opbrengst dezer belasting wordt op slechts 17 millioen yen geschat, zoodat de bepalingen der wet wel zeer mild moeten zijn; immers, Japan behoort tot de landen, waar ten gevolge van den oorlog het meeste geld is verdiend. Tevens schijnen de bepalingen der wet gemakkelijk te ontduiken, waardoor enkele groote firma's in Japan kans zullen zien slechts onbeteekenend te worden belast.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 43