reeds bij voorbaat de noodige maatregelen nemen. Men zou dit de strategische verkenning kunnen noemen, terwijl daarna bij verdere nadering van het luchteskader de tactische verkenning plaats vindt. Overdag kan deze geschieden uit hooge uitkijk posten (tevens luisterposten), waarbij allereerst de nationaliteit der naderende luchtvaartuigen vastgesteld moet worden. Het is natuurlijk ondoenlijk te wachten tot men de kenteekenen op vleugels of romp kan lezen. Wanneer de nationaliteit niet uit het type, het werken van den motor of dgl-, af te leiden is, dan heeft men zeker met de eigen vliegtuigen een lichtkogel of vuurpijlsein afgesproken om vreemde luchtschepen van de eigene te onderscheiden 's Nachts beschikt men voor de nadere verkenning over zoeklichten, waaruit het meeste nut getrokken kan worden, door deze met den geluidzoeker in verbinding te stellen. De lichten worden in dat geval door den geluidzoeker gericht en kunnen dus hun lichtbundels in de goede richting werpen. Behalve van de telefoon maken de luisterposten 's nachts ook van lichtkogels of vuurpijlseinen gebruik, ten einde op die wijze een vurigen weg in het luchtruim af te bakenen, waar langs het vijandelijk eskader gaat, zoodat nabijgelegen luister posten en zoo spoedig mogelijk de afweerbatterijen gewaar schuwd worden. Is eenmaal de nadering van vijandelijke luchtschepen een voldongen feit, dan moet men zoo snel doenlijk de verschil lende gegevens bepalen, waarmee het vuur moet worden ge opend. Ook thans is er weer onderscheid tusschen de wijze van handelen overdag en 's nachts. Overdag maakt men als regel van de middelen tot afstandmeting gebruik, 's nachts zal dit slechts bij uitzondering het geval kunnen wezen. Wat de afstandmeting betreft, hierbij bedient men zich het liefst van de richtstandmeihode, waarbij één post in, en één buiten de batterij is opgesteld, welke posten onderling telefonisch verbonden zijn en ongeveer 1 K.M. van elkaar verwijderd. In beide posten wordt met behulp van een vizierliniaal op het lucht schip 'of dat daarvoor uit een eskader wordt aangewezen) gericht, nadat van te voren reeds de cirkelranden der richtstanden met de lijn 0—180 op elkander zijn ingesteld. Verder is er in de batterij een meetstand, waar de beide linialen op de over eenkomstige verdeelingen van de richtstanden gezet worden. Het snijpunt der beide linialen geeft dan de plaats van het luchtvaartuig aan. De afstand van deze plaats tot de batterij wordt op een der linialen in 100 tallen meters afgelezen. Kan men 's nachts geen gebruik maken van de afstandsmeting, dan neemt de bij de batterij opgestelde luisterpost, verbonden met een zoeklicht, de richting over van verder afgelegen luis- 348

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 48