de granaatkartets op 4000 M. is 13.5 sec.-Per sec. wordt 35 M. afgelegd, derhalve in 13.5 sec. 472.5 M., hetgeen tot 500 M. is afgerond. Bij snelvuurgeschut kunnen de sprongen natuurlijk minder groot genomen worden. Ook de tempeering. noodig om de granaatkartetsen op de juiste plaats in het luchtruim vóór en boven het doel te laten springen, zal een wijziging van de normale moeten ondergaan. De vluchttijden immers van de steile banen zijn langer dan die van de horizontale en nemen met het aangroeien van de doelhoeken voortdurend toe. Evenwei zijn tengevolge van den geringen luchtdruk en de lagere temperatuur in de hoogere luchtlagen de brandtijden der sasringen in de steile banen langer dan die in de horizontale. Bij gebruik van de tempeering uit de gewone schootstafel bij het schieten onder steile banen werken de langere vluchttijden en de brandtijden elkaar tegen, waarbij de invloed van den langeren brandtijd aanzienlijk grooter is, zoodat de tempeering uit de gewone schootstafel in het algemeen moet worden verkort. Deze verkorting bedraagt volgens de ervaring bij doelhoeken van 20 pCt. tot 40 pCt. ongeveer 20 procent. Ten einde rekening te houden met de verschillende dagin vloeden op de elevatie, tempeering en correctie, worden deze invloeden van tevoren bepaald, zoodat bij nadering van een vijandelijk eskader onmiddellijk snelvuur afgegeven kan worden. Wat het geschut zelf betreft, onderscheidt men het verplaatsbare, gemonteerd op automobiel en bij uitstek geschikt voor den bewegingsoorlog, en dat in vaste opstellingen, 't welk zich voor den stellingoorlog leent of om belangrijke punten in het achterland tegen bomaanvallen te beveiligen. Eerstgenoemd geschut voert munitie, zoeklichten en afstandsmeting (als regel een met horizontale basis) op automobiel mede. Het geschut in vaste opstellingen beschikt over de hiervoor beschreven middelen voor afstandmeting en organen voorde verkenning. Het beste is een pivotaffuit, draaibaar om een verticale as, omdat hiermede onder iedere elevatie en in elke zijdelingsche richting gevuurd kan worden. Behalve deze affuit komen nog tal van geïmproviseerde constructies voor, waarmee dezelfde of ongeveer dezelfde beweeglijkheid in horizontalen en verti calen zin wordt bereikt, zooals o a. bij ons veldkanon, dat elk oogenblik ook weer als gewoon veldgeschut te gebruiken moet zijn. Ook de richtmiddelen dienen, in verband met de gewijzigde bestemming, eenige verandering te ondergaan, waar over ik reeds het een en ander meedeelde. 350

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 50