En thans de vuurleiding. Over de afstandmeting en de cor recties sprak ik uitvoerig. Onderscheid moet echter gemaakt worden tusschen de beschieting van verkennings- en gevechts vliegtuigen, die reeds op zoo groot mogelijken afstand tot da len gebracht moeten worden en het onder vuur nemen van luchtschepen, die bepaalde punten met bommen wenschen te bestrooien. Om laatstgenoemde van deze objecten verwijderd te houden, is een afsiuitingsvuur voldoende, waardoor ze niet in staat zijn heen te dringen. De stukken van een batterij vuren hierbij op verschillende afstanden, terwijl zoo noodig. afhan kelijk van het aantal batterijen en de grootte der strook, in de breedte en hoogte wordt gestrooid. 's Nachts geeft men natuurlijk steeds afsiuitingsvuur af." Uit dit overzicht en de verschillende artikelen, die reeds vroeger over dit onderwerp zijn verschenen, blijkt wel ten duidelijkste, dat het schieten op vliegtuigen ongewone moeilijk heden met zich medebrengt. Zijn in Europa daaromtrent talrijke proeven genomen, zoowel betreffende het samenstellen van luchtschootstafels (het veranderen der richthoeken bij groote elevaties; het veranderen van de brandtijden der sasringen wegens de steile banen en de verdunde lucht op grootere hoogten); de doelmatigste constructie voor het geven van groote elevaties, het vlug aanbrengen van correctie's en het doen van snelle verplaatsingen, als het zoeken van de beste schietme- thodes (afstandmeting, bepaling van koers en snelheid, het doen van de noodige berekeningen en het daarna opwachten met een hevig spervuur); hier verwachten nog velen heii van een bestrijding van vijandelijke vliegtuigen met behulp van ons veldgeschut, ik geloof niet, dat een lang uitvoerig betoog noodig zal zijn, om aan te toonen, dat onze veldartillerie niet veel zal uitrichten tegen vijandelijke vliegtuigen. Bij de veldartillerie zijn hier indertijd proeven genomen om onder groote elevaties te vuren, waarvan het resultaat was, dat nog onder een elevatie van 34 graden kon worden gevuurd. Beschouwen wij thans het eenvoudige schetsje, dat geen aanspraken op nauwkeurigheid maakt, doch samengesteld is uit de globale gegevens van de schootstafel met afgeronde getal- 351

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 51