len. Wij hebben daartoe de lijn BG onder een hoek van 34° getrokken en daarop naar beneden de richthoeken uitgezet van 3000, 4000, 5000 en 6000 M. Op die richtlijnen zijn op schaal de bijbehoorende afstanden uitgezet en de zoo verkregen punten door een kromme verbonden en daarna den afstand 6000 naar beneden omgecirkeld, daar dit ongeveer de maximum afstand is, waarop bij directe richting nog gevuurd kan worden. De zoo gevormde fig. BH1 geeft dan een beeld van de zöne, waarin vijandelijke vliegtuigen nog door ons veldgeschut zouden zijn te bereiken. Wij zien dan dadelijk, dat, wanneer de vliegtuigen maar boven de 1900 M. hoogte blijven, zij geheel en al veilig zijn tegen ons vuur. Al dadelijk zij opgemerkt, dat 1900 M. een zeer bruikbare hoogte is voor het doen van verkenningen, ook in verband met de groote lichtsterkte h.t.l. Ons schietvoorschrift zegt niet veel over het beschieten van vliegtuigen, doch het feit, dat het er in opgenomen is, zou het gevaar kunnen doen ontstaan, dat er nog batterijcommandanten daarop hun munitie zouden gaan verspillen. Het voorschrift onderscheidt inschieten en uitwerkingsvuur. Het inschieten zou moeten plaats hebben in lagen met sprongen van 800 M. of meer, terwijl de waarneming zou plaats hebben door middel van een zijpost en van uit de batterij. Om de enorme moeilijkheden te demonstreeren, verbonden aan het schieten op zulk een doel, zal ik veronderstellen, dat het vijandelijke vliegtuig op een hoogte komt van 1500 M. Uit het schetsje zien wij dan, dat de onveilige zöne in horizontale projectie is de ruimte begrepen tusschen de 2 cirkels met de batterij (B') als middelpunt en B'K en B'F als straal getrokken. Verder neem ik het gunstige geval aan, dat het vliegtuig een zoodanigen koers heeft, dat het zoo lang mogelijk in de onveilige zöne vertoeft, dus bv. in de richting DE vliegt. De gemiddelde snelheid van een modern verkenningsvliegtuig is 120 tot 140 K.M. en van een vliegtuigjager 150 -180 K.M. per uur. De max. onveilige weg wordt dus door een verkenner afge legd in hoogstens 5 minuten (35 M. per sec.). Ik heb verder op de lijn DE eenige punten van 1 t/m 7 uit- 352

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 52