gezet, waar het mogelijk zou zijn, dat het vliegtuig zich be vond op de momenten, dat telkens een laag zichtbaar wordt, indien de waarneming van de vorige laag verwerkt, de com mando's voor de volgende gedaan en uitgevoerd en het stuk geladen en afgevuurd wordt binnen een tijdsverloop van on geveer 10 a 12 seconden; dus ook nog al gunstig genomen. Verder is rekening gehouden met den vluchttijd van het projectiel, zoodat het'vliegtuig tusschen elke twee lagen in een afstand van 800 tot 1000 M. heeft afgelegd. In het tabelletje achter de cijfers dei- lagen zijn nu aangegeven de afgeronde afstanden, de doelhoeken (terreinhoeken) en de te geven richtkijkerstanden, in verband met den gedurende den vluchttijd afgelegden afstand door het vliegtuig. Wij zien daaruit, dat binnen een tijdsverloop van 150 sec. de afstanden (richthoeken) van 6000 tot ongeveer 3000 M. afnemen, de doelhoeken van 21 tot 27 toenemen en de kijker standen van 0.55 tot 1.30. Afgescheiden van de waarnemingsmoeilijkheden, het foutief schatten van den afstand, de correctie's enz., behoeft het geen nader betoog, dat van het schieten op vliegtuigen met ons materiaal niet de minste uitwerking verwacht kan worden. Afgescheiden van de vuurtechnische moeilijkheden, zijn er nog andere bezwaren, welke even zullen worden aangestipt. Om onder de groote elevatie's te kunnen vuren, is het noodig verhoogde emplacementen voor de vuurmonden te maken, waarop het stuk met den staart op den grond staat of wel door het maken van een cirkelvormige ingraving den staart voldoende te laten zakken. Het maken van zoo'n emplacement neemt minstens eenige uren in beslag, zoo niet meer, terwijl het plaatsen van het kanon daarop wel zooveel tijd vordert, dat, indien dit moet gebeuren na het signaleeren van een vijandelijk vliegtuig, men reeds te laat zou zijn. Besluit men dus op vliegtuigen te schieten, dan zal men van te voren daartoe een of meer batterijen moeten bestemmen en dan wachten, tot de vijandelijke vliegeniers binnen ons bereik komen. Gebeurt dit eindelijk en schiet men er dan op, dan raakt men natuurlijk niets; hoewel dit op zich zelf niet zoo heel erg is, is het echter wel jammer, dat daardoor een groot 353

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 53