deel van onze veldartilleriemacht aan hare bestemming is onttrokken, terwijl nog munitie verspild wordt ook. Resumeerende uit de verschillende artikelen, over dit onder werp verschenen en uit de hier bekend geworden ervaringen uit den Europeeschen oorlog, kunnen wij m. i. gerust conclu- deeren, dat alleen dan eenige kans op succes verwacht kan worden van het schieten op vliegtuigen, indien beschikt wordt over talrijk speciaal geconstrueerd geschut, over nauwkeurige schootstatels voor de gewijzigde ballistische en atmosferische omstandigheden, over middelen tot het zeer nauwkeurig en vooral zeer vlug berekenen van afstand, koers, snelheid enz. (zooals bv. bij schepen in kustversterkingen het geval is), over een inrichting tot het buitengewoon snel aanbrengen der ge vonden correcties om daarna het vliegtuig met een hevig afsluitingsvuur op te wachten, en dit bovendien nog alleen, wanneer het vliegtuig niet van koers verandert of bochten beschrijft. Uit de tallooze berichten over het neerschieten van vliegtuigen aan het westfront, blijkt bovendien, dat slechts een zeer gering percentage wordt neergeschoten door anti-luchtvaartgeschut, terwijl het meerendeel wordt neergehaald door vliegtuigjagers. Het is'dan ook bewezen, dat steden alleen dan afdoende tegen bomaanvallen kunnen beschermd worden, wanneer beschikt wordt over een voldoende aantal defensieve jagers, terwijl het gemis daarvan, niettegenstaande een ruime outilleering aan anti-luchtvaartgeschut, geen afdoende bescherming tegen lucht- raids gaf. Londen is hiervan een sprekend voorbeeld. Parijs, dat van den beginne af, beschikte over een groot aantal vechtmachine's (de bekende Morane-Saulnier's, later door de Duitschers gecopiëerd onder den naam Fokker), heeft bijna geen bomaanvallen gehad en dat niettegenstaande den korten afstand van af de Duitsche liniën, terwijl Engeland, waar de slechte toestand van het vliegwezen herhaaldelijk aanleiding was tot interpellatiën in het Lagerhuis, doch dat voor de bescher ming van Londen beschikte over een groot aantal luchtafweer- kanonnen, niet in staat was Londen en andere plaatsen te beschermen tegen luchtraids. Maar nu is het een andere vraag, wat hier, waar nog niet 354

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 54