beschikt wordt over vliegtuigjagers, in de éerste plaats gedaan moet worden. M.i. in de eerste plaats geen tijd, munitie en ge vechtskracht verspillen met het schieten op vliegtuigen, zoolang wij nog niet beschikken over speciaal geconstrueerd geschut, voor zien van de verbeteringen, zooals reeds boven besproken. Verder zal er bij alle oefeningen terdege rekeningen mee moeten worden gehouden, dat de mogelijkheid bestaat vanuit vijandelijke vlieg tuigen te worden waargenomen, dus overal en steeds dekking zoeken in het terrein, hetgeen in onze Indische terreinen zoo goed als altijd gelukken zal. Verder zal, zoodra de omstandig heden het weer zullen veroorloven, het luchtvaartvraagstuk met energie onder de oogen dienen te worden gezien. Indien men thans begint met het vraagstuk technisch-wetenschappeliik en systematisch aan te pakken, dan zal men binnen afzienbaren tijd over kostbare gegevens kunnen beschikken omtrent fabricage, materialen enz., zoodat dan het fabriceeren van vliegtuigen h.t.l. in de naaste toekomst geen bewaren zal opleveren. Hand aan hand daarmede, dient dan te gaan de opleiding van een groot aantal goed-geschoolde monteurs en van een groot aantal be stuurders. Ieder, die een weinig op de hoogte is van modern industrie-wezen en wat gelezen heeft van de krachtsinspannin gen van Engeland en Amerika op vlieggebied, zal inzien, dat het binnen korten tijd organiseeren van een voldoende lucht macht, het voorbereiden van de fabricage op groote schaal van vlieginateriëel en het opleiding van het noodige personeel, binnen de grenzen van onze financiëele draagkracht mogelijk zal zijn. Waar moeten wij de mannen vandaan halen, die het constructiebedrijf in haren vollen omvang verstaan? In de eerste plaats natuurlijk trachten ze hier te vinden, doch, indien dit niet mogelijk is, zooals oa. op vliegtuigconstructie-gebied, moeten wij eerste-klasse-technische krachten uit Holland of het buitenland betrekken, hetgeen natuurlijk met de meeste zorg dient te geschieden, daar in het in dienst nemen van ongeschikte of zelfs maar middelmatige krachten, reeds de kiem van mislukking aanwezig is. Verder zal over de noodige beroepsvliegin- structeurs moeten worden beschikt; deze zijn ook bijna overal tegenwoordig tegen matige tractementen te krijgen. Daar iedereen, die physiek gezond is, aan sport gedaan heeft en eenigen durf 355

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 55