bezit, gemakkelijk in twee maanden voldoende tot vliegtuig bestuurder kan worden afgericht, is het te verwachten, dat, bij indienstneming van eenige ervaren instructeurs, een constructeur, eenige werkmeesters, het gebruik maken van de ervaring der groote technische inrichtingen alhier (Marinewerf, werkplaatsen S. S. enz.), het voorloopig aanschaffen van het noodige oplei- dingsmateriëel en vooral het plaatsen van een krachtig orga nisator aan het hoofd, binnen niet te langen tijd beschikt kan worden over een aanzienlijke luchtmacht, waarbij de aan vulling van personeel en materieel in oorlogstijd afdoende verzekerd is. Hoewel deze uitweiding schijnbaar geen verband houdt met het eigenlijke vraagstuk, hier behandeld, is zij hier toch op haar plaats, daar een eerste voorwaarde voor het goed functioneeren eener luchtmacht is, de verzekerde aanvulling van de groote te verwachten verbeen. Daar, waar geen kostbare of aan bederf onderhevige matrialen in vliegtuig-en motorconstructie gebruikt worden en waar bovendien de daarin verwerkte hoeveelheden gering zijn, zoodat oplegging van een voldoende vooraad goed mogelijk is, komt het alleen neer op een volledige voorberei ding en organisatie van de noodige hulpmiddelen (mallen, speciale werktuigen enz.) en werkkrachten, om desgewenscht binnen korten tijd de productie aanmerkelijk op te voeren. De onkosten aan een luchtvaartorganisatie zijn in verhouding tot de enorme waarde, daaraan verbonden, zoowel voor ver kenning als voor het beletten van de vijandelijke verkenning, niet zoo hoog, als het groote publiek over het algemeen denkt, daarbij natuurlijk in de eerste plaats een goede economische en technische leiding op den voorgrond stellende. De handels- prijs van een groot modern verkenningsvliegtuig is op het oogenblijk in Amerika ongeveer 25000 tot 30000 gulden. Rekening houdende met de oorlogsomstandigheden, de groote vraag naar materieel, de zeer hooge algemeene onkosten in verband met den betrekkelijk kleinen omzet per fabriek, het nemen van hooge winsten en vooral de ontzettende duurte van arbeids krachten in Amerika (in Amerika bepaalt de arbeidstijd practisch de prijs der artikelen), behoeft het geen betoog, dat, wanneer h. t 1. eenmaal besloten wordt tot het fabriceeren van een zeker model, 356

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 56