de prijzen zeer laag gehouden kunnen worden. Voor vliegtuig jagers, die veel eenvoudiger in constructie zijn, zal de prijs weer belangrijk lager kunnen zijn. Door het handig organiseeren van de motorfabricage, bv. het ontwerpen van een model, dat vervaardigd wordt in 2-, 4-, 6- en 12-cilindersoorten, welke respectievelijk toepasselijk kunnen zijn op motorbooten, per sonenauto's en leermachines, vrachtauto's en verkenningsmachi nes en vliegtuigjagers (hetgeen in andere landen op het punt staat verwezenlijkt te worden), kan men een voldoend groot afzetgebied scheppen om een dusdanig bedrijf rendabel te maken. Japan bv. heeft een afzetgebied gezocht voor de nieuw-opgerichte motorindustrie door het tegen kostprijs leveren van kleine 2- cilinder-motoren aan de visschersvloot. De eisch voor een groot afzetgebied voor vliegtuigen zelve, treedt niet zoo zeer op den voorgrond, daar serie-aflevering, tenzij bij en:rme productie's, toch niet goed mogelijk is, omdat slechts weinige en dan nog zeer eenvoudige machines en geen speciaal geschoolde werkkrachten, behalve natuurlijk eenige werkmeesters, noodig zijn. De vliegtuigen zelve, in gebruik, vereischen ook niet veel personeel, terwijl de kosten van onderhoud, mits in handen van geoefend en goed geschoold personeel, ook niet buitengewoon groot zijn. Resumeerende en aannemende, dat het organiseeren van- en het voorbereiden tot de aanvulling van verliezen in een behoor lijke luchtmacht zeer goed mogelijk zijn, moet rn.i. geconclu deerd worden, dat het van het hoogste belang is, dat ons leger zoo spoedig mogelijk beschikke over een sterke macht van vliegtuigjagers naast speciaal geconstrueeurd anti=luchtvaartge- schut. Dit laatste zal alleen kunnen dienen voor zuiver defen sieve doeleinden, zooals het leggen van een afsluitingsvuur voor belangrijke punten, bv. munitiedepots, groote werkplaatsen enz., terwijl het in den bewegingsoorlog nog gebruikt zou kun nen worden in streken, waar door het gebrek van goede lan dingsplaatsen geen direct contact gehouden kan worden met de eigen jagers, waardoor een onmiddellijk omhoogcirkelen en zich op het vijandelijk vliegtuig werpen, direct na het signa- leeren van vijandelijke vliegtuigen niet goed mogelijk is. Verder 357

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 57