aantal burgerartsen en apothekers aangesteld, die ten behoeve van den gezondheidsdienst werkzaam zullen zijn onder het hoofd van het bureau burgerlijk bestuur en werd een deel der militaire gendarmerie vervangen door politie voor de uit oefening van zuivere politiediensten. De uitoefening van het burgerlijk bestuur bleef niet beperkt tot het vroegere pachtgebied, maar werd uitgebreid langs den geheelen Shantungspoorweg. Gedetacheerde posten werden gevestigd o. a. te Fangtze en Tsinanfu (het eindpunt van den Shantungspoorweg en hoofdstad der Chineesche provincie Shan tung). De Japanners gingen dus aanmerkelijk verder dan het Duitsche bestuur, onder hetwelk de politiedienst langs den geheelen spoorweg werd uitgeoefend door de Chineesche overheid zelve. De instelling van dit burgerlijke bestuur in Tsingtao en de inbreuk op de Chineesche souvereiniteit in de provincie Shantung lokte een protest uit van de zijde der Chineesche regeering, welke hierin een teeken van blijvende bezetting meende te zien, doch Japan trok zich van het protest niet veel aan en vestigt zich al vaster in het nieuwe gebied, dat het onder zijn bestuur heeft gebracht, en waar het naar uit verschillende berichten valt op te maken met een niet zeer zachte hand regeert. Een zwakke stem liet de Chineesche regeering hooren, toen het den oorlog aan Duitschland verklaarde; op grond hiervan betoogde het, dat Japan Tsingtao en het pachtgebied aan China behoorde over te geven, daar dit gebied ten gevolge van de oor logsverklaring rechtens aan China terugviel. De Japansche regee ring keurde dit betoog niet eenmaal een antwoord waardig. De op Duitschland veroverde en door Japan bezette eilanden groepen in de Stille Zuidzee bleven ook gedurende 1917 onder het beheer der marine. Het bestuur geeft geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Uan de Japansche Keizermanoeunres in 1917. De telegraafafdeeling en de divisietelefoonbrigades verricht ten als gewoonlijk uitstekend werk De kalme en vlotte wijze, waarop gedurende de bewegingen en het gevecht telefoonlei dingen worden aangelegd en opgebroken, zijn bewonderens- waard. Zonder een overtollig woord of geredetwist verrichtten de telefoonpatrouilles, 2 of 3 man sterk, hun arbeid, waarbij de geleidingen zoodanig worden gelegd, dat verbreken door 368

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 68