Boekbespreking. F. Kroon. Waarom en hoe moet Indië weerbaar gemaakt worden. Alg. Uitg. Maatschappij Dir. G. H. Jonckheer, Amsterdam. De Heer F. Kroon, Eerste-Luitenant der Infanterie enLeeraar aan de Koninklijke Militaire Academie, heeft de literatuur over de verdediging van dit eilandenrijk met een boekje vermeerderd, dat, blijkens het voorbericht, bestemd is voor die Nederlanders, wier belangstelling voor de Ned.-Indische zaak ontwaakt is en die zich daarom op de hoogte willen stellen van het brandende vraagstuk: Waarom en hoe Indië weerbaar moet worden. Alzoo stelde Schr. zich ten doel om op objectieve wijze eene beknopte beschouwing te geven over den huidigen stand van dit vraagstuk; het tweede gedeelte van den titel, „hoe moet Indië weerbaar gemaakt worden", laat hij dus onbeantwoord; het zou dan ook niet doenlijk zijn geweest omtrent het „hoe" nieuwe gezichtspun ten te openen. In een achttal hoofdstukken behandelt Schr. duidelijk en be knopt achtereenvolgens de verhouding tusschen Indië en Nederland sedert onze eerste aanrakingen met den archipel, den toestand in Oost-Azië, de jongste stroomingen in de bin- nenlandsche politiek hier te lande, de noodzakelijkheid van weer- baarmaking op intellectueel, economisch en militair gebied, om te eindigen met eene zeer korte beschouwing over Indië's toekomst. Natuurlijk kan zijn vlot geschreven en aangenaam te lezen overzicht niet volledig zijn, doch o. i. is Schr., over het geheel genomen, erin geslaagd om de hoofdzaken naar voren te brengen zonder den lezer te vermoeien met allerlei bijzon derheden, welke, hoe belangwekkend ook, voor de bestemming van het boekje overbodig zijn. Alleen had een afdoend antwoord op de vraag „wat hebben wij aan Indië (blz. 14) niet mogen uitblijven. Terecht noemt Schr. deze vraag van groot belang voor onze landgenooten, en wegens het doel, dat hij zich voor oogen gesteld heeft, had hij zich niet mogen bepalen tot eene verwijzing alleen naar de bekende brochure „Indië verloren, 375 1. M. T. 24 1918.

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 75