eischen behoorén derhalve den grondslag te Vorrheti Voor alle oefeningen", ook slechts bij uitzondering beoefend worden. Thans zijn deze oefeningen bij bijna alle brigademanoeuvres zelfs regel. De tactische eenheid, de afdeeling, treedt daarbij niet op. Alleen bij de 2de brigade maakte men hierop eene uitzondering, omdat daar drie batterijen beschikbaar zijn. Toch is dit bij de andere brigades ook wel mogelijk, indien men batterijen door twee stukken en twee markeerschijvtn laat voor stellen, dan wel de vestingartillerie te hulp roept. Men kan dan tenminste een der partijen 3 a 4 bataljons met eene afdeeling artillerie sterk maken, zoodat hierbij de bevel voering, samenwerking, verbinding enz. als in oorlogstijd beoefend kunnen worden. Als tegenpartij kan men dan nog altijd het geliefkoosde mi- niatuurdetachementje van een of twee bataljons met eene sectie of batterij laten optreden en in de opdracht hiervoor de phantasie den vrijen teugel laten. Behalve bij deze gecom bineerde oefeningen moet bij de artillerie zelf ook nog veel meer in afdeelingsverband geoefend worden dan dit tegenwoor dig het geval is. Het is daarom hoog noodig, dat in de G. O. B. A. wordt opgenomen, dat de afdeeling de tactische eenheid is en de batterij de vuureenheid. Dit is geen grootdoenerij, want, of men vier of vierhonderd afdeelingen bereden artillerie heeft, blijft het optreden van eene afdeeling vrijwel hetzelfde, tenzij men een middel denkt te bezitten om den vijand te dwingen om slechts met boven genoemde miniatuurdetachementjes aan te vallen. Voorts dienen volgens de Art. Order, waarin de schietoefe ningen worden behandeld, die in afwisselend terrein (S .i .a. t.) ook om officieren en kader te oefenen in het tactische ge bruik der bereden artillerie. Dit nu is vrij wel onmogelijk gebleken. Met het oog op de uitgaven voor ontruimingen en de veiligheidseischen wordt de tactiek bij deze oefeningen gewoonlijk zooveel geweld aangedaan, dat men er weinig van kan leeren en er heel on rechtvaardig door kan worden beoordeeld. Hierin is moeielijk verbetering te brengen. Java is nu eenmaal een der dichtstbe volkte landen der aarde, waarvan bovendien het grootste deel 399

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 10