der niet bewoonde streken uit berghellingen en oerbosch bestaat. Voor oefeningen in het tactische gebruik moeten de ze oefeningen dus afgeschaft worden. De batterijen en afdee- lingen kunnen dit veel beter beoefenen in het garnizoen dan wel op meerdaagsche oefeningen. Voor het eigenlijke vuren in afwisselend terrein met ééne batterij kunnen deze oefening gen blijven bestaan Wel zijn nog afzonderlijke oefeningen noodig voor het optreden der artillerie in grooter verband dan de afdeeling, omdat dit alleen bij de groote manoeuvres in practijk wordt gebracht en te voren niet kan worden beoefend, omdat in geen enkele militaire afdeeling meer dan ééne afdeeling artillerie is ge legerd. In 1917 zijn deze oefeningen voor het eerst gehouden en wel door een toeval, omdat de S. i. a. t. niet kon doorgaan. Het was slechts de bedoeling deze oefeningen te laten dienen voor het beoefenen van het optreden en de bevelstechniek in hooger verband dan de afdeeling. Gedurende de oefeningen is echter gebleken, dat zij tevens groot nut zouden kunnen afwerpen voor het volgende: 1. Het oefenen van de a.s. bevelhebbers der grootere ver banden in het gebruik hunner artillerie, 2. Het oefenen van de a.s. brigadecommandanten in het gebruik van de hun in hooger verband toegevoegde artillerie. 3. Het demonstreeren van de werkwijze der artillerie (zoowel die in de hoogere als die in de lagere commandovoering) aan een groot aantal hoofdofficieren (c. q. opperofficieren). Het is te hopen, dat deze oefeningen met dit vierledig doel voortaan in de vaste jaarlijksche oefeningen van ons leger worden opgenomen, dus geheel afgescheiden van het al of niet doorgaan of blijven bestaan der S. i, a. t. der bereden artillerie. 0). Zie ook een artikel hierover van Kapitein v. d. Poll, I. M. T. Mei 1917. De ons aldaar met veel „verve" beschreven verbeterde S. i. a. t. zullen m. i. nog veel meer kans loopen te mislukken, omdat: le. ze nog veel meer ontruimingen zouden eischen en veel moeilijker veiligheids maatregelen, dus nog een verwrongen tactiek te zien zouden geven; 2e, ze als schietoefening geen waarde zouden hebben, daar de vuren slechts door enkele schoten gemarkeerd zouden werden. 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 11