De „Gegevens" wijzen op twee methoden: le het z. g „indraaien" van den bundel; 2e het strooien over de breedte van het doel met zoodanige dieptestrooiïng, dat het doel beslist in den bundel ligt Het tweede punt bij het „breed- en diepstrooien" besprekende, geven wij toe, dat de methode onder 1, wanneer zij toegepast kan worden, zeer aan te bevelen is Doch deze toepassing is buitengewoon moeielijk. Vooreerst toch is het waarnemen der aanslagen bij het inschie ten met puntvuur reeds dikwijls zeer moeielijk. De „Gegevens" noemen het zelfs onmogelijk: 1. op vochtigen bodem, eenigzins hoog begroeid; 2. op bodem met struikgewas begroeid; 3. boven 1200 M., tenzij bij bijzonder gunstige omstandigheden. Het volgen van het dunne lijntje aanslagen bij de indraaime- thode is dan natuurlijk heelemaal onmogelijk; de methode is dus reeds niet toe te passen bij vele doelen voor verrassend vuur wegens te grooten afstand. Daarbij komt nog, dat de schutter, die den bundel „indraait", zelf niet de aanslagen kan waarnemen. Dit doet een handlanger (No. 3), die den schutter dus moet waarschuwen, zoodra hij in het doel is. De schutter draait dus beslist te ver door, m. a. w. is evenmin ingeschoten als te voren. Snel en tevens juist werkt deze methode dus niet, het doel wordt evenals bij inschieten, dat veel zekerder is, ontijdig gewaarschuwd. Hoe wordt nu geschoten? Zooals de „Wijzigingen" aangeven, geschiedt dit als puntvuur met vasten sledeklem (zie hierna); R. M. I., pt 18, en S. V. M., pt. 33 b, eischen het vaste getal van 25 patronen per vuurlaag; R. M. II, pt. 45, acht voor de eerste laag een te laag vizier aanbe velingswaardig, noemt evenwel geen afzonderlijk mikpunt, zoodat dit vermoedelijk het normale is, dus volgens R. M. II, pt. 43(1), de middenonderkant. De „indraaimethode" wordt niet genoemd. De „Gegevens" vinden een vast getal van 25 patronen onjuist en eischen series van 50, soms 100 patronen bij inschieten op punten, waarop de waarneming mogelijk, doch moeilijk is Ook de mikpuntkeuze blijft niet bepaald onaangetast. 406

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 20