Conclusies: a de vuursoort dient te zijn puntvuur met sléde- klem vast; b het aantal patronen van de vuurlaag dient in ieder geval afzonderlijk door den technischen vuurleider (zie R. M. li, pt. 36) bepaald te worden; c het mikpunt is daarbij een markant inschietpunt, zooveel mogelijk in de onmiddellijke na bijheid van het doel, hetzij er voor, er achter of er naast. De beoefening van het inschieten in de schoolschietoefeningen kan dus geheel samengaan met de beoefening van het puntvuur, zooals dit reeds thans in S. V. M. geschiedt. II. ENKELVUUR. In S. V. M., pt. 33 a, en R. M. I pt. 19 slotalinea, vermeld, blijkt nergens, waartoe deze vuürsoort eigenlijk dient. Het nut wordt dan ook dezerzijds sterk betwijfeld. De „Gegevens" deelen mede, dat dit vuur „wordt toegepast, indien men op enkele personen wil vuren, die te ver af zijn om van karabijnvuur goede uitkomsten te verwachten, terwijl men de aanwezigheid van mitrailleurs nog niet wil verraden". Het lijkt mij toch meer rationeel in zulk een geval van een goed infanterieschutter gebruik te maken, om het doel onder vuur te nemen. Opgelegd vurend is zijn schot toch even zeker als van den gemiddelden mitrailleurschutter, het effect dus gelijk. En waar heden mitrailleurs zonder infanterie in hunne onmiddellijke nabijheid te vinden. Bovendien wordt de aandacht bij de mitrailleurs niet afgeleid van voornamere doelen, die nu elk oogenblik kunnen verschijnen. Wil men evenwel de vuursoort behouden voor het enkele geval, dat men verkennende staven onder vuur zal kunnen nemen en wil nemen, zonder de aanwezigheid van mitrailleurs te verraden, welaan, dan dient zij ook een plaatsje, hoe klein dan ook, voor zich ingeruimd te vinden in de schoolschiet oefeningen. Wordt een vuursoort ingevoerd, dan dient zij in vredestijd ook met scherp beoefend te worden. En ze kan zeer economisch geplaatst worden als 1ste, zelfs nog als 2de oefening. Het richten wordt dan juist beoordeeld en nauw keuriger dan bij de puntvuuroefeningen. waarbij de man tijdens het vuur den mitrailleur nog altijd uit de richting kan trekken. 407

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 21