Verpleging bij manoeuvres en in den oorlog tegen een B. V. Over eenige maanden is het weer tijd voor legermanoeuvres met de daaraan verbonden intendance-verpleging. Die verpleging wordt dan wellicht wederom voorbereid ter plaatse, waar die manoeuvres zullen gehouden worden, en voor de eveneens reeds van te voren bekende troepensterkten, en zal met dat al wel redelijk goed kunnen zijn, voor zoover de actie langs de hoofdwegen plaats heeft. Doch voor de troepen, die buiten die betere wegen moeten optreden, zal onvermijdelijk de traditionneele misère weer intreden, wanneer in de manoeuvre- voeding geen wijziging wordt gebracht. Voor degenen, die nog nooit dergelijke manoeuvres meege maakt hebben, is 't te doen gebtuikelijk de schuld van de beroerde verpleging aan de betrokken intendanten te geven. Wie er meer van gezien heeft, is echter beslist tot de conclu sie gekomen, dat bij dergelijke gelegenheden de intendance om zoo te zeggen van de 24 uren van het etmaal er ongeveer 25 in touw is, en wie daaromtrent nog nadere gegevens wil hebben, kan zijn hart ophalen aan de niet bepaald bijzonder bemoedi gende ervaringen dienaangaande, door Kolonel Schutstal van Woudenberg medegedeeld op blz. 915 van het I M. T. 1917. Waarom dan niettegenstaande het onmogelijk hard werken van het verplegingspersoneel de verpleging voor niet langs de hoofdwegen ageerende troepen slecht blijft? Voornamelijk, omdat aan de voeding overdreven eischen gesteld worden en de intendance niet kan beschikken over de middelen om aan die eischen te voldoen. En wanneer in oorlogstijd de verple ging niet geruimen tijd van te voren kan worden voorbereid in de streken, waar onze troepen zullen optreden, het niet vooruit bekend zal zijn, hoe de actie zal verloopen, bovendien de bevolking natuurlijk zal trachten in minimum van tijd een maximum van afstand van de vechtende legers te krijgen, met 423

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 37