medeneming zooveel mogelijk van have en goed, en er wellicht meer dan bij vredesmanoeuvres buiten de hoofdwegen geageerd zal moeten worden, dan komt er van een verpleging volgens de totnogtoe geldende eischen absoluut niets terecht. Bij vredesmanoeuvres mogen de daarvoor te nemen maatre gelen geen menschenlevens kosten of de gezondheid ernstig in gevaar brengen, doch overigens moet de oorlog zoo getrouw als doenlijk is, worden nagebootst en dus moet men zich o. a. ook vertrouwd maken met een wijze van verpleging, welke zich zooveel mogelijk aanpast aan de toestanden en de eischen van den oorlog. Het behoeft geen betoog, dat de voornaamste eischen, waar aan de verpleging te voldoen heeft, zijn le dat de voedingswaarde van het verstrekte eten voldoende is; 2e dat de troep zooveel rust krijgt, als maar eenigszins mogelijk is. Deze laatste eisch moge de verpleging slechts indirect raken, hij is er niet minder belangrijk om. Kunnen we bovendien nog wat smakelijker en wat meer eten krijgen, des te beter, mits de vorengenoemde twee eischen daar door niet in het minst in 't gedrang komen, wat nu met dien sub 2e zelfs bij manoeuvres wèl het geval is. Ten einde een troep niet zonder noodzaak rust te ontnemen (laten wachten op eten) of in zijn rust. te storen (laten opstaan om te fourageeren en te eten, soms diep in den nacht) is het noodig, dat het eten bereid en genuttigd kan worden, zoodra het daartoe tijd is en er op een natuurlijk niet te voren te bepalen mo ment gelegenheid toe bestaat, doordat die troep niet in actie is. Dat is niet beter te bereiken dan door den man en voorts den bagagetrein te voorzien van het noodige voor een voldoend krachtige voeding gedurende een zoo groot mogelijk aantal dagen. De troep behoeft dan hoogstens te wachten op den op betrekkelijk korten afstand volgenden bagagetrein. In verband met den eisch, dat, hetgeen door den man of door den bagagetrein meegevoerd wordt, in een voldoend krachtige voeding moet kunnen voorzien, is de dagelijksche verstrekking van versch vleesch en brood c. a. ondoenlijk. Men moet eenigen tijd kunnen leven op de noodrations, c. q. voedingsartikelen,. 424

Indisch Militair Tijdschrift | 1918 | | pagina 38